Spiegel: Turecko nenechává do EU vycestovat vzdělané Syřany

Migrant

Migrant Zdroj: ctk/AP

Řada unijních zemí je rozladěná z přístupu Turecka, které sice na základě dohody s EU posílá do Evropy syrské uprchlíky, nenechává ale vycestovat ty s dobrým vzděláním a kvalifikací. Tvrdí to alespoň ve svém nejnovějším vydání německý týdeník Der Spiegel, který se odvolává na informace evropských diplomatů. Podle časopisu Ankara vybírá pro cestu do Evropy zejména lidi, kteří mají vážné zdravotní problémy a ty s nízkým nebo žádným vzděláním.

Podle březnové dohody Ankary a EU Turecko přijímá z Řecka všechny uprchlíky, kteří se tam dostali z jeho území a kteří nezískali azyl. Unie slíbila výměnou za každého takto vráceného běžence přijmout jednoho Syřana z některého z tureckých uprchlických táborů. Způsob, jakým turecké úřady provádějí předvýběr Syřanů, jimž bude povoleno vycestování do EU, prý ale v osmadvacítce budí čím dál větší rozhořčení.

Podle Spiegelu Turci nenechávají vycestovat Syřany s vysokoškolským vzděláním, například lékaře, inženýry nebo techniky. Turecko prý oficiálně sdělilo Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR), které má na výběr přesouvaných Syřanů dohlížet, že ze země na základě kvót domluvených s EU nebude pouštět akademické pracovníky. Otázka se údajně probírala i na pátečním jednání unijních ministrů vnitra. Otevřel ji lucemburský ministr Jean Asselborn.