Odpůrci nezávislosti Katalánska mají poprvé od roku 2011 většinu | e15.cz

Odpůrci nezávislosti Katalánska mají poprvé od roku 2011 většinu

Katalánci volali po nezávislosti (foto z protestů v září 2014)
Katalánci volali po nezávislosti (foto z protestů v září 2014)
• 
ZDROJ: CTK

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Studenou sprchu zastáncům nezávislosti Katalánska přinesl poslední průzkum veřejného mínění v této španělské provincii. Poprvé od roku 2011 totiž počet odpůrců odtržení od Španělska převýšil počet stoupenců.

Podle poslední ankety klesl v Katalánsku počet stoupenců samostatnosti na 44,5 procenta, zatímco těch, kteří by hlasovali proti, je nyní 45,3 procenta. Před čtyřmi lety měli zastánci samostatného Katalánska dvojnásobnou převahu.

Průzkum, který se koná pravidelně každé čtyři měsíce, následuje po nezávazném hlasování, jež zorganizovala katalánská vláda počátkem listopadu a které centrální vláda v Madridu ostře odsoudila. Tehdy se 1,9 milionu z celkem 6,3 milionu potenciálních voličů vyslovilo pro nezávislost.

Šéf katalánské regionální vlády Artur Mas koncem listopadu vyjádřil záměr uspořádat předčasné volby v Katalánsku v příštím roce. Jejich jediným tématem by přitom byla nezávislost. Podle něj je to jediná cesta, která ještě umožňuje Kataláncům definitivně se vyjádřit v regulérním hlasování o statusu Katalánska.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery