Okamžitě začněte jednat o řeckém dluhu, píše ministrům eurozóny Lagardeová | E15.cz

Okamžitě začněte jednat o řeckém dluhu, píše ministrům eurozóny Lagardeová

šéfka Mezinárodního měnového fondu Christine Lagardeová
šéfka Mezinárodního měnového fondu Christine Lagardeová
• 
ZDROJ: ctk/AP

ČTK

Mezinárodní měnový fond (MMF) sdělil ministrům financí eurozóny, že musejí okamžitě zahájit jednání o zmírnění dluhové zátěže pro Řecko, navzdory německému nesouhlasu. MMF to uvedl v dopisu, který dnes zveřejnil a okomentoval list Financial Times. Ministři financí zemí platících eurem mají jednat o Řecku na pondělní mimořádné schůzce v Bruselu.

Dosavadní postup je takový, že úspěšné uskutečnění reforem, požadovaných po Řecku podle mezinárodního záchranného programu z loňského léta, otevře dveře k uvolnění dalších peněz pro Řecko a k jednáním o zmírnění jeho obří dluhové zátěže. Šéfka MMF Christine Lagardeová ale míní, že snažit se řadit tyto otázky za sebe nemá smysl. „Domníváme se, že specifická opatření, restrukturalizaci dluhu a financování je nyní nutné projednávat současně,“ napsala podle FT Lagardeová v dopisu.

MMF nadále kritizuje jeden z cílů programu, podle kterého by Atény měly dosáhnout v roce 2018 primárního přebytku 3,5 procenta hrubého domácího produktu. Tento cíl si vyžádali ministři financí eurozóny v čele s Německem. Fond by byl spokojený s primárním přebytkem 1,5 procenta a tvrdí, že dosáhnout 3,5 procent bude velmi obtížené a „možná kontraproduktivní“.

Věřitelé se tento rozpor mezi ministry a fondem pokusili vyřešit. V dubnu se shodli, že se budou chtít dohodnout s Řeckem na souboru náhradních opatření pro případ, že se výše zmíněný cíl pro primární přebytek ve výši 3,5 procenta nepodaří splnit.

Lagardeová ale nyní jasně sdělila, že tyto rozhovory o náhradních opatřeních jsou po měsíci bezvýchodných jednání marné. Na program jednání se podle ní musí okamžitě dostat zmírnění dluhové zátěže, jinak hrozí, že MMF svou účast v programu zruší.

Řecko další peníze potřebuje. Ministr financí Euklidis Tsakalotos v minulých týdnech upozornil, že pokud nebude shoda do května, hrozí zemi bankrot, protože do července již nebude mít dostatek peněžních prostředků na splácení dluhů.

Chystané klíčové změny v důchodovém a daňovém systému, které jsou jednou z podmínek programu, ale vyvolávají protesty. Řekové se obávají, že to přinese další finanční zátěž. V zemi dnes kvůli tomu začala dvoudenní stávka, kterou svolaly tamní největší odborové organizace.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.