Otřesy u sopky Bárdarbunga zesílily. Erupce zatím nehrozí | E15.cz

Otřesy u sopky Bárdarbunga zesílily. Erupce zatím nehrozí

Ledovcové jezero na ledovci Vatnajökull, pod nímž leží i sopka Bárdarbunga
Ledovcové jezero na ledovci Vatnajökull, pod nímž leží i sopka Bárdarbunga
• 
ZDROJ: Anders Brownworth, Wikimedia Commons (CC BY 2.5)

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Zemětřesení o síle 5,7 stupně bylo zaznamenáno v noci na dnešek v oblasti islandské sopky Bárdarbunga. Jedná se o nejmohutnější otřesy, jež byly naměřeny za posledních deset dní, kdy vulkán jeví známky zvýšené aktivity. Náznaky možné erupce ale zatím nebyly zaregistrovány.

Intenzivní seizmická činnost v oblasti Bárdarbungy vyvolala obavy z případného výbuchu, který by mohl zamořit ovzduší popelem stejně jako vulkán Eyjafjallajökull, jehož erupce v roce 2010 ochromila většinu letecké dopravy nad Evropou.

„V průběhu noci byly naměřeny otřesy o síle 5,7 stupně, největší v této sérii,“ prohlásil geolog Pálmi Erlendsson z islandského meteorologického ústavu. „Aktivita je však stále v hloubce a nepozorujeme žádné známky činnosti blízko povrchu sopky,“ dodal.

Island v neděli snížil varování před erupcí pro letecké společnosti z nejvyššího červeného stupně na oranžový, když experti dospěli názoru, že výbuch Bárdarbungy bezprostředně nehrozí. Podle odborníků z meteorologického ústavu je zemětřesení výsledkem pohybů magmatu. Vědci si ale zatím nejsou jistí, zda se sopka postupně uklidní, nebo zda magma vystoupí k povrchu a dojde k erupci.

Sopka Bárdarbunga, nazvaná po jednom z prvních osadníků na ostrově, Vikingovi ze západního Norska Bárduru Bjarnasonovi, je součástí rozsáhlého systému vulkánů, jenž se skrývá pod 500 metrů silným příkrovem ledovce Vatnajökull. Nachází se ve střední části Islandu více než 300 kilometrů od metropole Reykjavíku. V oblasti nežijí žádní trvalí usedlíci, místní přírodní park ale s oblibou navštěvují turisté. Asi 200 lidí bylo z oblasti evakuováno. Islandské úřady již dříve varovaly, že erupce sopky by mohla způsobit záplavy.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.