Pád rublu pomohl Soči. Tamní středisko hlásí zájem lyžařů a zdražuje | e15.cz

Pád rublu pomohl Soči. Tamní středisko hlásí zájem lyžařů a zdražuje

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Lyžařské olympijské středisko Roza Chutor nedaleko jihoruského Soči se díky západním sankcím vůči Moskvě těší nečekanému zájmu ruských lyžařů. V reakci na velkou poptávku Rusů, kteří nejsou ochotni s propadající se hodnotou rublu platit evropské ceny, vlekaři v areálu Roza Chutor zvýšili cenu skipasů o více než 40 procent, napsal dnes portál The Moscow Times.

Pokles kurzu rublu, který v posledních týdnech prolamuje rekordní minima vůči dolaru, a rostoucí inflace způsobily, že mnozí Rusové si už nemohou lyžařskou dovolenou v západní Evropě dovolit. Hledají proto náhradu ve své vlasti. A právě Soči, které letos hostilo zimní olympijské hry, je díky zánovnímu lyžařskému zázemí jejich nejčastější volbou.

Ubytovací zařízení v horském středisku u Soči hlásí na silvestra obsazené všechny pokoje, sdělil viceprezident sdružení ruských cestovních kanceláří ATOR Ilja Umanskij.

Letošní sezona v Roza Chutor začne v pátek 12. prosince. Zájem o lyžování je tam prý tak velký, že středisko od 1. do 10. ledna kvůli bezpečnosti sjezdařů omezí počet skipasů na 9500 kusů. „Jsme nuceni učinit řadu opatření, která v tomto případě nejsou populární,“ uvedlo lyžařské středisko.

Nespokojení Rusové požadují zlevnění

Nejvíce kritizováno je především zdražení. The Moscow Times k tomu poznamenal, že již vznikla petice, ve které se nespokojení Rusové dožadují zlevnění permanentek. Za jednodenní skipas zaplatí lyžaři v tradičně nejpopulárnějším období od 26. prosince do 10. ledna 2650 rublů (více než tisíc korun).

V okolí Soči jsou vedle Roza Chutor ještě tři další lyžařská střediska. Dvě z nich, kterými jsou Laura a Alpika, provozuje státní plynárenský koncern Gazprom. Třetí je Gornaja Karusel, které patří přední ruské bance Sberbank. Tyto tři areály pojmou dohromady asi 8000 lyžařů. Ve vánoční sezoně tam jednodenní lyžování vyjde na 1800 rublů (730 korun).

Jeden dolar se teď prodává za zhruba 55 rublů, před rokem stál 32 rublů. Hodnota rublu k dolaru se tak snížila asi o 42 procent.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery