Palestinský diplomat: Výroky Zemana poškodily vztahy Česka s arabskými státy | E15.cz

Palestinský diplomat: Výroky Zemana poškodily vztahy Česka s arabskými státy

Miloš Zeman
Miloš Zeman
• 

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Výroky prezidenta Miloše Zemana o stěhování české ambasády z Tel Avivu do Jeruzaléma poškodily vztahy České republiky s Palestinou a s dalšími arabskými zeměmi. Prohlásil to nový palestinský velvyslanec v Praze Džamál Muhammad Džamál. Zemana požádal, aby učinil kroky, kterými dopad svých slov zmírní a situaci uklidní.

Palestinský diplomat se se Zemanem setkal, když mu předával své pověřovací listiny. „Prezident je dobrý posluchač. Opravdu lze využít jeho vztah k Izraeli. A požádal jsem ho, aby se blíže seznámil i s palestinskou stranou, aby ji lépe pochopil,“ uvedl diplomat. Zemanovi také řekl, že přátelé Izraele včetně ČR mohou hrát pozitivní roli v mírovém procesu.

Podle šéfa hradní diplomacie Hynka Kmoníčka Džamál se Zemanem nehovořil o stěhování velvyslanectví ani zhoršování vztahů mezi ČR a arabskými zeměmi. „Pan velvyslanec nicméně skutečně požádal pana prezidenta, aby se přiblížil více i k palestinskému vidění některých problémů Blízkého východu,“ sdělil Kmoníček.

Zeman v rozhovoru s Džamálem prý podpořil konání příštích voleb v Palestině a zdůraznil, že ve svých vystoupeních nekritizuje islám ani Palestinu jako takovou, ale právě a jedině samotnou organizaci Hamas, a to i vzhledem k tomu, že je na seznamu teroristických organizací z pohledu EU.

Velvyslanec také Zemana pozval do Palestiny. Společně hovořili o možnosti prezidentovy návštěvy země během příštího roku.

Sporný Jeruzalém
Naprostá většina států má svá velvyslanectví v Tel Avivu kvůli nevyjasněnému statusu Jeruzaléma. Před založením Izraele v roce 1947 se počítalo s tím, že město bude samostatnou správní jednotkou pod mezinárodní jurisdikcí. V první izraelské válce s Araby roku 1948 bylo rozděleno na západní část - kontrolovanou Izraelem, a na východní - kontrolovanou Jordánskem. Izrael za války v roce 1967 východní část dobyl, Jeruzalém pak v rozporu s mezinárodním právem sjednotil a označil za své nedělitelné hlavní město. Tento krok ale mezinárodní společenství neuznává. Palestinci stále počítají s tím, že se východní Jeruzalém stane hlavním městem jejich budoucího státu.

Miloš Zeman o možném přestěhování ambasády z Tel Avivu do sporného Jeruzaléma hovořil ještě před svou cestou do židovského státu. Rozlítil tím nejen Palestince, ale i představitele Ligy arabských států (LAS). „Ano, výroky poškodily palestinsko-české vztahy,“ konstatoval dnes diplomat. Zároveň prý negativně ovlivnily i vztahy s ČR s ostatními arabskými zeměmi.

Při návštěvě Izraele Zeman tento týden svá původní slova vysvětloval prohlášením, že by se velvyslanectví mělo přesunout až po uzavření smíru na Blízkém východě. Džamálovi prý Zeman řekl, že by se pak přesunula nejen ambasáda v Izraeli do západní části Jeruzaléma, ale i česká mise v Palestině do východní části této metropole.

Lize arabských států vysvětloval ve čtvrtek Zemanovy kontroverzní výroky český velvyslanec v Egyptě Pavel Kafka. Na pokyn Hradu Kafka zopakoval stanovisko Zemana, že stěhování české ambasády do Jeruzaléma by bylo možné za podmínky uzavření mírové dohody mezi Izraelci a Palestinci.

Ve čtvrtek se podle palestinského diplomata konala také v Praze schůzka zástupců arabských zemí se šéfem české diplomacie Janem Kohoutem, který prý ujistil, že postoj ČR k blízkovýchodnímu konfliktu se nemění. Arabské země mají podle palestinského diplomata zájem o konec roztržky a o rozvíjení vztahů.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.