Památník obětí 11. září: nekonečné fronty pro vstup na staveniště | E15.cz

Památník obětí 11. září: nekonečné fronty pro vstup na staveniště

Památník obětí 11. září
Památník obětí 11. září
• 
ZDROJ: profimedia.cz

Zdeněk Pečený

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Zájem návštěvníků o Memorial Park, památník obětí útoků na New York z 11. září 2001 ani rok a půl od otevření neupadá. Spíše naopak. Památník je součástí budovaného nového Světového obchodního centra. Část lidí je ale kritická. Někteří si stěžují na nedostatek piety, jiným vadí málo atrakcí. Zasvěcené trápí zpožďování výstavby nové nejvyšší budovy ve Spojených státech.

Rezervujte si vstupenky on-line, nabádá správce památníku obětí teroristického útoku na New York z 11. září 2001 společnost The National September 11 Memorial & Museum. Získat místo v atraktivní časy se ale přesto může ukázat jako problém. Vstupenky jsou sice zdarma, ale návštěvníci se nevyhnou manipulačnímu poplatku ve výši dvou dolarů za osobu a následně jsou razantně nabádáni k dobrovolnému příspěvku ve výši deset až sto dolarů.

K překvapení většiny při příchodu ke vstupní bráně je možné památník navštívit i bez předchozí rezervace, navíc fronty v řadě bez vstupenek jsou podstatně kratší. „To si snad dělají srandu,“ rozčiluje se Newyorčan Barry Lieberman, který si podle svých slov vstupenku rezervoval s dvoutýdenním předstihem. Fronta se pomalu sune v oploceném koridoru kolem celého bloku, následuje dvojí kontrola vstupenek, pečlivá bezpečnostní prohlídka ne nepodobná té letištní, následně další kontroly vstupenek a jejich označení černým fixem.

Pieta, či turistická atrakce

Samotný památník tvořený především dvěma bazény s desetimetrovými vodopády na půdorysu dvou padlých věží Světového obchodního centra s vyrytými jmény obětí útoků z 11. září, ale i z 26. února 1993. Tehdy došlo k explozi v garážích severní věže, která si vyžádala šest obětí. Za povšimnutí stojí i původní strojní zařízení, které přežilo zářijové útoky a je nyní součástí památníku.

Memoriál zatím připomíná upravené prostranství uprostřed staveniště obepínajícího jej ze všech stran. Řada návštěvníků neskrývala rozhořčení nad nedokončeným muzeem, které má být součástí památníku. Na webových stránkách není ale ani zmínka o tom, že by muzeum ještě nebylo v provozu. „Je to velké zklamání, chtěli jsme tu strávit více času, ale muzeum není ještě otevřené a v celém areálu nejsou ani toalety, takže už půjdeme,“ stěžuje si Kathrine Muddová z New Jersey.

Velký názorový spor mezi návštěvníky panuje v otázce, zda jde o turistickou atrakci, nebo o prostor pro tichou sebereflexi a uctění památky obětí. „Jsem znechucen, že někteří tento památník chápou jako místo pro vyfocení svých ukřičených dětí,“ říká James Wall, který přijel z Washingtonu.

Památník obětí 11. září Autor: profimedia.cz

Bobtnající náklady a nedodržené termíny

V okolí památníku se již několik let staví komplex nového Světového obchodního centra, jehož dominantou bude nejvyšší budova ve Spojených státech – One World Trade Center, která dříve nesla jméno Freedom Tower (Věž Svobody) a přezdívá se jí také 1 WTC. Termín dokončení věže se 104 patry, vysoké 1776 stop (540 metrů) symbolizujících rok vyhlášení americké nezávislosti se stále odkládá. Nyní se zdá, že se termín posouvá z letoška na příští rok. Vyhlídková terasa ve stém patře se má navíc otevřít až o další rok později během roku 2015.

Stavbu provází problémy od samého začátku. Kvůli sporům o vyplacení pojistek a o pozemky se na takzvaném Ground Zero téměř pět let po útocích nic nedělo, stavba nakonec začala na jaře roku 2006.

Na výstavbu mrakodrapu One World Trade Center nabobtnaly také náklady. Na počátku roku 2007 se počítalo se třemi miliardami dolarů, před rokem to již bylo 3,8 miliardy dolarů či 12 380 dolarů za metr čtvereční, což z 1 WTC dělá nejdražší stavbu na světě.

Přispět musí každý Newyorčan

Jedna miliarda dolarů byla po táhnoucích se soudních sporech pokryta pojistným plněním za zřícené věže od společnosti Silverstein, stát New York poskytl čtvrt miliardy dolarů, majitel pozemků vládní agentura Port Authority přidal miliardu dolarů získanou prodejem dluhopisů.

Další prostředky připlynou způsobem, který nepotěšil Newyorčany. Mýtné za mosty a tunely v rámci velkého New Yorku má vzrůst mezi lety 2011 a 2015 o 56 procent. O to horší bylo před rokem zjištění, že takto získané prostředky mizí někde jinde a na stavbu nevyšší stavby Spojených států se nedostanou.

Deset let poté

New York - od našeho zpravodaje

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video