Papandrea se dotkly Klausovy výroky o líných Řecích | E15.cz

Papandrea se dotkly Klausovy výroky o líných Řecích

Jorgos Papandreu, Řecko
Jorgos Papandreu, Řecko
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Řecký premiér Jorgos Papandreu odsoudil výrok českého prezidenta Václava Klause, který v nedávném rozhovoru pro deník Právo hovořil o Řecích nepřímo jako o líných pijácích ouza. Informují o tom na svých internetových stránkách řecké sdělovací prostředky. Klaus pak dnes řekl, že rozhodně nekritizoval Řeky a že se ozvala potrefená husa.

„S velkým smutkem jsem si poslechl českého prezidenta Václava Klause, který je samozřejmě dobře známým antievropanem, ale který nyní chce vyjadřovat svoje populistické antievropanství tím, že uráží Řeky tvrzením, že - my tady pijeme svoje ouzo a užíváme si a oni jsou ti, kteří tvrdě pracují - a tak dále,“ citoval Papandrea list Kathimerini, který se odvolal na Aténskou zpravodajskou agenturu (APE).

„Pokud Evropa nepřekoná toto vnímání a uzavře se v něm, pak směřujeme k roztříštěné Evropě. Přijdeme tak o výdobytky ne posledního desetiletí, ale posledních 50, 60 let po druhé světové válce,“ dodal Papandreu během úterní schůzky špiček vládní socialistické strany.

Podle serveru megatv.com byl Papandreu Klausovým „divokým útokem očividně rozzlobený a použil ostrý tón, který u něho není obvyklý“.

„Neviním Řeky. Každá země by mohla sama volit, zda bude žít na půl plynu, čtvrt plynu, nebo na plný plyn svých možností. Sama by mohla říct: my budeme víc hodin sedět ve stínu pod cypřiši a popíjet si ouzo, anebo víc pracovat. Jestliže se Řecko rozhodne, že bude více hodin věnovat ouzu nebo cypřišům, tak je to naprosto v pořádku. Nicméně nemůže vstoupit do měnové unie s Německem,“ řekl Klaus v rozhovoru, který zveřejnilo Právo v sobotu.

Klaus dnes doplnil, že na vyjádření řeckého premiéra snad ani není potřeba reagovat. „Myslím, že každý si to hodnocení udělal určitě sám a potrefená husa se ozvala. Já jsem nekritizoval Řeky, v žádném případě, a každý, kdo si přečetl ten můj výrok, ví, že to není pravda,“ řekl prezident s tím, že na svém výroku trvá. Vztahy obou zemí to podle něj určitě nezhorší.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video