Parlamenty Ukrajiny a EU ratifikovaly asociační smlouvu | E15.cz

Parlamenty Ukrajiny a EU ratifikovaly asociační smlouvu

Parlamenty Ukrajiny a EU ratifikovaly asociační smlouvu
Petro Porošenko a Jose Manuel Barroso
• 
ZDROJ: čtk

ČTK

Symbolickou souběžnou ratifikací v Evropském parlamentu a na půdě ukrajinské Nejvyšší rady formálně skončil proces přidružení Ukrajiny k Evropské unii. Ve čtyřistapadesátičlenné kyjevské sněmovně se pro ratifikaci vyslovilo 355 poslanců, ve štrasburském parlamentu pro ratifikaci zvedlo ruku 535 z 697 europoslanců.

Prezident Petro Porošenko ve zdůvodnění návrhu označil asociační smlouvu za projev evropské solidarity. „Ukrajina nastupuje cestu pokroku,“ prohlásil v emotivním projevu před hlasováním prezident, který ratifikační listinu přímo v sále sněmovny podepsal.

Ve slavnostní atmosféře ukrajinští poslanci zároveň schválili rezoluci O evropské volbě Ukrajiny, v níž označují ratifikaci asociační smlouvy za projev zájmu o budoucí členství v Evropské unii. „Snaha o vyšší stupeň civilizovaného rozvoje, jehož základem je demokracie a občanská společnost, je nedílnou součástí strategie naší země. Volba evropského rozvoje Ukrajiny je rozhodná a konečná. Nikdo naši zemi nepřinutí, aby přestala jít touto cestou,“ uvádí se v rezoluci.

Podle ukrajinských médií si prezident a vláda mohou ve svém politickém programu odškrtnout strategickou položku, která loni v listopadu vyvolala politické bouře v zemi a způsobila pád proruského prezidenta Viktora Janukovyče. Ten loni na poslední chvíli odmítl smlouvu o přidružení podepsat.

Klíčová část až v roce 2016

Asociační smlouva i po převratu prošla složitou cestou, když její politická část byla podepsána koncem letošního března, zatímco ekonomická část až v červnu po mimořádných prezidentských volbách. Klíčová pasáž smlouvy o přidružení, kterou je vytvoření zóny volného obchodu, ale vstoupí v platnost až počátkem roku 2016. Na odkladu se minulý pátek v Bruselu dohodl eurokomisař pro obchod Karel de Gucht s ukrajinským ministrem zahraničí Pavlem Klimkinem a ruským ministrem hospodářského rozvoje Alexejem Uljukajevem.

Šéf Evropské komise José Barroso v pondělním rozhovoru s ruským prezidentem Vladimirem Putinem oznámil, že dokument ratifikovaný dnes Evropským parlamentem bude nyní předmětem konzultací s jednotlivými členskými státy EU.
Putin se zavázal, že až do konce roku 2015 Rusko nezmění povahu svých obchodních vztahů s Ukrajinou. Moskva hrozila, že v případě zrušení celních bariér mezi Ukrajinou a EU zavede ochranná opatření svého vnitřního trhu.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!