Pašování lidí do Evropy loni vyneslo až 160 miliard, tvrdí Europol | e15.cz

Pašování lidí do Evropy loni vyneslo až 160 miliard, tvrdí Europol

Migranti připlouvají k řeckému ostrovu Lesbos
Migranti připlouvají k řeckému ostrovu Lesbos
• 
ZDROJ: ctk/ap

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Zločinecké organizace si v loňském roce pašováním migrantů do Evropy vydělaly až šest miliard eur (162 miliard korun), uvedl to šéf evropského policejního úřadu Europol Rob Wainwright. Upozornil, že služby pašeráků využilo 90 procent migrantů, kteří se na evropský kontinent dostali. Pašování lidí se podle něj v loňském roce v důsledku migrační vlny stalo nejrychleji rostoucím zločineckým odvětvím.

„Velmi nás znepokojují možná spojení mezi teroristickými organizacemi a pašeráckými sítěmi,“ řekl dále Wainwright při parlamentním slyšení v Itálii. Teroristická hrozba podle něj zůstává na velmi vysoké úrovni.

Do Evropy v loňském roce dorazil přes milion migrantů, a to zejména ze Sýrie a Libye. V letošním roce již přišlo dalších více než 184 tisíc migrantů, a to především přes Řecko a Itálii, ačkoli dohoda Evropské unie s Tureckem omezila počty lidi na turecko-řecké trase, napsal The Wall Street Journal.

Europol v únoru zřídil evropské centrum pro boj proti pašovaní migrantů. Podle Wainwrighta úřad vypracoval databázi zahrnující kolem 40 tisíc lidí, kteří jsou do pašování migrantů zapleteni. Vysílá také své agenty do uprchlických center v Itálii a Řecku, aby zde spolupracovali s národními úřady.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery