Obchodní válka - Peking souhlasí s rušením cel na americké zboží | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak uspět v krizi

Peking souhlasí s rušením cel na americké zboží, evropské akcie výrazně ožily

vaj, ČTK

Čína se podle svého vyjádření dohodla s Washingtonem na postupném rušení vzájemných obchodních tarifů v závislosti na pokroku v jednání. Pro rušení cel však Peking neposkytl žádný časový harmonogram.

Mluvčí čínského ministerstva obchodu Kao Feng podle agentury Reuters uvedl, že obě strany musejí simultánně zrušit některá zavedená cla. Teprve poté prý naplní "první fázi" obchodní dohody.

K jejímu podepsání má ale přesto dojít později, než státníci avizovali. Daleko reálnější je v tuto chvíli prosinec spíše než očekávaný listopadový termín. Informoval o tom nejmenovaný zástupce americké vlády.

Čína chce investovat miliardy do akcií ropného gigantu Saudi Aramco

Obě strany se totiž stále ještě zcela neshodly v podmínkách smlouvy a také například v tom, kde by měla být podepsána. Ohledně lokality padly zatím dvě možnosti - Švédsko, nebo Švýcarsko.

Největší světové ekonomiky zavedly tarify na zboží v hodnotě miliard dolarů v roce 2018. "Obchodní válka začala cly a měla by skončit zrušením cel," řekl na pravidelné tiskové konferenci mluvčí čínského ministerstva obchodu Feng.

Jeho slova vedla k růstu na akciových trzích, které už dlouho znepokojují negativní dopady obchodní války na světovou ekonomiku. Evropské akcie tak posunuly čtyřleté maximum, panevropský index STOXX 600 po zprávě přidával asi 0,4 procenta a je zhruba dvě procenta od rekordu, na němž byl v dubnu 2015.

MILIARDÁŘI 2019: kdo patří mezi nejbohatší Čechy a co mají společného?
Američtí demokraté hledají Trumpova vyzyvatele. Favoritem je zatím Biden
Prodeje aut jen tak klesat nepřestanou a přijdou další fúze, říká šéf sdružení autoprůmyslu Petzl

Autor: vaj, ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!