Pistorius se podle soudu vraždy nedopustil, verdikt se odkládá

Oscar Pistorius u soudu

Oscar Pistorius u soudu Zdroj: ctk

Handicapovaný atlet Oscar Pistorius se dozví trest za zabití přítelkyně Reevy Steenkampové až v pátek. Soudkyně Thokozile Masipaová ve čtvrtek nicméně zamítla obvinění z úkladné vraždy, za níž mu hrozilo doživotí, i vraždy s trestní sazbou 15 až 20 let vězení. Konečný verdikt o výši trestu oznámí až po odročení, začátek pátečního jednání byl stanoven na 9:30 SELČ.

Pokud bude Pistorius, který čelí také obviněním z nedovoleného ozbrojování a střelby na veřejnosti, uznán vinným ze zabití z nedbalosti, může mu soudkyně udělit trest v širokém rozpětí, a to od pokuty po 15 let vězení. Podle expertů je obvyklá sazba sedm až deset let. Možný je ale stále i zprošťující rozsudek.

Za použití odjištěné zbraně na veřejnosti, kterého se měl dopustit už dříve, když střílel z jedoucího auta a tasil odjištěnou zbraň v restauraci, Pistoriusovi hrozí pokuta či až pět let vězení. Za nelegální držení munice počítá jihoafrický trestní řád s tresty opět od pokuty po 15 let vězení.

Soudkyně předčítá spis o více než 100 stranách

Masipaová při čtení spisu, který má podle zahraničních médií přes 100 stran, od rána rozebírala jednotlivá obvinění a stanoviska obžaloby a obhajoby k předloženým důkazům. Pro obvinění z vraždy podle ní státní zástupce nepředložil dostatek přesvědčivých důkazů. Také výpovědi svědků včetně samotného Pistoriuse se soudkyni jevily jako nespolehlivé a plné rozporů.

Před odročením nicméně konstatovala, že se Pistorius zachoval nedbale a nedomyslel následky. Podle jejího přesvědčení by rozumný člověk jeho schopností nevypálil rány, které způsobily smrt Steenkampové.

Šestinásobný paralympijský vítěz vloni na Svatého Valentýna zastřelil Steenkampovou přes zavřené dveře koupelny ve svém domě. Sedmadvacetiletý Pistorius u soudu přiznal, že přítelkyni zastřelil, vždy ale odmítal, že by ji úmyslně zavraždil nebo že by s ní měl osudného večera spory. Tvrdí, že šlo o nešťastnou náhodu, protože se domníval, že je za dveřmi koupelny zloděj. Podle obžaloby modelku po hádce zavraždil.

Proces se slavným závodníkem s podkolenní amputací obou nohou začal 3. března. Podle původních plánů měl trvat do 20. března, nakonec se ale uskutečnilo 41 jednacích dnů. Pistorius, jenž podle obhajoby trpí úzkostnou poruchou, navíc musel podstoupit sérii psychiatrických testů, podle lékařů byl ale v době spáchání činu za své jednání trestně odpovědný.