Počet běženců mířících z Turecka do Řecka se výrazně snižuje

Uprchlíci

Uprchlíci Zdroj: ctk/AP

Počet běženců, kteří v dubnu dorazili z Turecka do Řecka, klesl na 3469. Ještě před měsícem jich přitom bylo 26 971, loni v dubnu pak 13 556. Napsala to dnes agentura DPA s odvoláním na Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR).

Pokles počtu uprchlíků mířících na řecké ostrovy je dobře patrný při porovnání čísel z počátku letošního roku. Ještě v lednu do Řecka doputovalo 67 415 uprchlíků, v únoru pak dalších 57 066.

Pokračování trendu, který je především výsledkem dohody mezi Evropskou unií a Tureckem, je možné sledovat i v prvních květnových dnech. O víkendu do jihoevropské země podle místních úřadů dorazilo z Turecka jen 112 uprchlíků.

V Řecku je v současnosti 54 142 běženců. Nejvíce se jich stále koncentruje v improvizovaném táboře u vesnice Idomeni na hranici s Makedonií, kde je přes 10 tisíc lidí, přestože úřady už celé týdny plánují jejich přestěhování do jiných středisek s lepšími ubytovacími podmínkami. Na východních řeckých ostrovech, které jsou pro blízkovýchodní uprchlíky v Turecku jakousi vstupní branou do Evropy, je nyní 8150 migrantů.