Podepsáno. Ruské embargo na dovoz potravin z EU platí dál | E15.cz

Podepsáno. Ruské embargo na dovoz potravin z EU platí dál

Ilustrační foto
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: E15

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Ruský premiér Dmitrij Medveděv podepsal vládní rozhodnutí o prodloužení embarga na dovoz evropských potravin, které je reakcí Moskvy na západní sankce vyvolané ruskou anexí Krymu a proruským povstáním v Donbasu. Medveděv uvedl, že embargo prodloužené do 5. srpna 2016 zahrnuje zhruba stejný seznam komodit, jako dosud platné vládní nařízení.

Podpis dekretu ruský premiér doprovodil komentářem, v němž obvinil západní státy z neochoty odstranit důvody, jež vzájemné sankční kroky vyvolaly. Zdůraznil nicméně, že „ruská protiopatření nejsou motivována politicky, ale ekonomicky“. Podle chování Evropské unie může Rusko seznam embargovaných produktů změnit, napsal Medveděv.

Moskva dávala v minulých dnech najevo, že nevylučuje dílčí úpravu embarga ve vztahu k zemím EU, které zaujaly vůči Rusku vstřícnější stanovisko a nesouhlasí s protiruskými sankcemi. Podle moskevského tisku jde o Maďarsko, Řecko a Kypr.

Na ruském sankčním seznamu figuruje podle dřívější informace ruské vlády hlavně ovoce, zelenina, maso, drůbež, ryby, mléko a mléčné výrobky. Kromě členských států EU se z evropských zemí vztahuje ještě na Norsko, které se k protiruským sankcím vyhlášeným loni připojilo.

EU v pondělí prodloužila své hospodářské sankce proti Rusku do konce ledna 2016. Sankce zakazující export určitých technologií do Ruska a omezující ruský přístup na finanční trhy spustila EU loni v létě.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video