Podnikatelé dostanou šanci na stáže v cizině | E15.cz

Podnikatelé dostanou šanci na stáže v cizině

podnikatel
podnikatel
• 
ZDROJ: profimedia.cz

Jan Stuchlík

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Letos poprvé mají Češi, kteří chtějí začít podnikat nebo svou mladou firmu dál rozvinout, šanci využít programu Evropské unie Erasmus pro nové podnikatele. S finanční podporou Bruselu mohou vyjet až na půl roku do zahraničí, kde se vybraný tamní podnikatel stane jejich koučem. Celkem jsou na letošní a příští rok k dispozici peníze pro 37 českých podnikatelů.

Zatím se do zahraničí dostal jediný zájemce, kterému pobyt v Belgii zprostředkovalo Jihomoravské inovační centrum (JIC). „Tento týden odjíždí do Itálie mladý podnikatel, který se chce inspirovat, jak může malá firma poskytující mediální obsah spolupracovat s velkými médii,“ říká Jaroslav Faltýn z neziskové společnosti Nová Ekonomika. Ta spolu s JIC a Asociací malých a středních podniků slouží jako kontaktní místo, které výjezdy podnikatelů zprostředkovává.

Zájemce, který chce jet pro zkušenosti do zahraničí, musí předložit smysluplný podnikatelský záměr. Pokud dostane na některém z kontaktních míst zelenou, vybere si z celoevropské nabídky podnikatelů, kteří jsou ochotni se o své zkušenosti podělit. Nebo se sám domluví s konkrétní zahraniční firmou, jež se následně do programu sama zapojí.

„Erasmus pro nové podnikatele má velký profesní přínos. Spousta mladých lidí přichází s dobrým nápadem, ale nedokáže si představit, kam by jejich firma měla dospět za tři či pět let. Na stáži u partnerského podnikatele to uvidí a může tak lépe plánovat další podnikání,“ vysvětluje Helena Továrková z JIC. Finanční dotace na pobyt ve vybrané zemi je stanovená pro každý stát individuálně. Například zájemce o pobyt v Belgii bude měsíčně dostávat 830 eur.

Všechny tři organizace, které v Česku podnikatelům výjezdy zprostředkovávají, uvádějí, že pro ně nebude problém volná místa v evropském programu v příštích dvou letech obsazovat. Navíc, pokud některá z těchto organizací už přidělenou kvótu vyčerpá, předá perspektivní uchazeče jinému zprostředkovateli. Pro Čechy se cesta k zahraničním zkušenostem otevírá až po čtyřech letech od zahájení programu Erasmus pro nové podnikatele. Dosud se ho v Evropské unii zúčastnilo 1600 podnikatelů. Evropská komise spočítala, že díky programu, který má posílit podnikavost mladých lidí, vzniklo nebo se rozšířilo 3200 malých firem.

Vedou Italové a Španělé

Program Erasmus pro nové podnikatele je určen lidem s nápadem, kteří ale ještě nezaložili firmu, nebo podnikatelům, jejichž firma je mladší než tři roky. Nejvíce podnikatelů, kteří se do programu od roku 2009 zapojili, pochází z Itálie a Španělska. Je to dáno zejména vysokou nezaměstnaností mladých lidí v těchto zemích. Podnikatelé pro zkušenosti nejčastěji míří do Velké Británie, Španělska a Německa.

Šašek provokuje: Konec Erasmu? Už bylo načase

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.