Pokud se brexit ekonomicky nevyplatí, Skotsko má mít možnost opustit Británii, říká jeho premiérka | e15.cz

Pokud se brexit ekonomicky nevyplatí, Skotsko má mít možnost opustit Británii, říká jeho premiérka

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Podle skotské regionální premiérky Nicoly Sturgeonové musí mít Skotsko možnost opustit Británii, pokud Londýnu nevyjdou jeho obchodní plány s Evropskou unií po brexitu. Informovala o tom agentura Reuters.

Sturgeonová, která stojí v čele skotské vlády usilující o odtržení od Británie, řekla, že plán odchodu Británie z EU, tak jak ho dnes představila premiérka Theresa Mayová, představuje "ekonomickou katastrofu" pro Británii a že Skotsko pro něj nehlasovalo.

Skotové v loňském referendu hlasovali většinově pro setrvání v Evropské unii, zatímco většina Anglie a Walesu byla pro odchod.

Sturgeonová si dnes stěžovala, že předložila britské vládě sérii návrhů zohledňujících skotský postoj k EU, ale že není jediný náznak toho, že by na ně Londýn bral jakékoli ohledy.

"Nelze britské vládě dovolit, aby nás odvedla pryč z EU a z jednotného trhu bez ohledu na dopady pro naši ekonomiku, zaměstnanost, životní úroveň a naši pověst jako otevřené a tolerantní země, aniž by si Skotsko mohlo vybrat mezi touto a jinou budoucností," prohlásila skotská premiérka.

Mayové se podle Sturgeonové podařilo dnešními výroky dosáhnout toho, že je pravděpodobnější, že si Skotové budou opět vybírat. Naznačila tak opakování referenda o setrvání v Británii. V září 2014 se Skotové rozhodli zůstat ve svazku s Británií mimo jiné po varování z Londýna i z Bruselu, že by v případě odchodu zároveň opustili EU.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video