Poláci na první pokus prezidenta nevybrali, vede konzervativec Duda | E15.cz

Poláci na první pokus prezidenta nevybrali, vede konzervativec Duda

Polský prezidentský kandidát Andrzej Duda
Polský prezidentský kandidát Andrzej Duda
• 
ZDROJ: ctk/ap

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
V prvním kole prezidentských voleb v Polsku překvapivě zvítězil kandidát největší opoziční strany Právo a spravedlnost (PiS) Andrzej Duda. Vyplývá to z odhadů výsledků, které zveřejnilo několik televizních stanic. Konzervativec Duda však zřejmě nezískal nadpoloviční většinu hlasů, a tak se za dva týdny bude konat druhé kolo hlasování. V něm se kandidát PiS utká s nynější hlavou státu Bronislawem Komorowským, kterého podporuje vládní Občanská platforma.

Podle odhadů výsledků agentury Ipsos získal europoslanec Andrzej Duda 34,8 procenta hlasů, Bronislawa Komorowského podpořilo 32,2 procenta voličů. Třetí skončil bývalý rockový hudebník Pawel Kukiz s 20,3 procenta hlasů. Podle průzkumů zveřejňovaných před volbami zřetelně vedl Komorowski nad Dudou.

Polští prezidentští kandidáti pro druhé kolo voleb
Andrzej Duda (42, člen PiS)
Polský prezidentský kandidát Andrzej DudaAutor: Radoslaw Czarnecki, Wikimedia Commons (CC BY-SA 4.0)
Europoslanec a někdejší spolupracovník prezidenta Lecha Kaczyńského. Vystudovaný právník začal se stranou Právo a spravedlnost (PiS) spolupracovat v roce 2005 jako první poradce jejího poslaneckého klubu. To mu o rok později pomohlo získat post ve vedení ministerstva spravedlnosti a pak i členství ve státním tribunálu, tedy soudním orgánu, který řeší obvinění osob zastávajících nejvyšší státní funkce. Počátkem roku 2008 nastoupil Duda jako náměstek do kanceláře tehdejšího prezidenta Lecha Kaczyńského. Funkci zastával až do tragické smrti hlavy státu v dubnu 2010. Před pěti lety Duda neúspěšně kandidoval na primátora Krakova. V roce 2011 byl zvolen poslancem a na podzim 2013 se stal tiskovým mluvčím PiS. Obě funkce zastával do loňského zvolení poslancem Evropského parlamentu.
Bronislaw Komorowski (62, bezpartijní, dříve člen PO)
Bronislav KomorowskiAutor: Wojciech Grzedzinski, wikimedia, CC BY-SA 3.0 pl
Současný prezident, bývalý předseda parlamentu. Po studiu historie na univerzitě ve Varšavě pracoval jako novinář a přednášel historii v církevním semináři. V osmdesátých letech byl členem nezávislého odborového hnutí Solidarita a angažoval se i v protirežimním Hnutí na obranu práv člověka a občana. V roce 1989 se Komorowski stal ředitelem kabinetu úřadu rady ministrů a o rok později náměstkem ministra obrany. V roce 1991 byl poprvé zvolen poslancem. V červnu 2000 si ho do svého kabinetu vybral premiér Jerzy Buzek. Ministerstvo obrany Komorowski řídil do voleb na podzim následujícího roku. V roce 2005 byl zvolen místopředsedou dolní komory parlamentu a o dva roky později usedl do jejího čela. Po leteckém neštěstí u Smolenska v dubnu 2010, při němž zahynul prezident Lech Kaczyński, vykonával Komorowski z titulu předsedy Sejmu některé pravomoci hlavy státu. Regulérním prezidentem byl zvolen v červenci 2010, když ve volbách porazil Jaroslawa Kaczyńského. V souvislosti s výkonem nejvyšší ústavní funkce se Komorowski vzdal členství v Občanské platformě, kde od června 2006 zastával post místopředsedy.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video