Poláci nečekaně zrušili schůzku ministrů financí před summitem | E15.cz

Poláci nečekaně zrušili schůzku ministrů financí před summitem

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: European Union, 2011

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Polské předsednictví EU nesvolá mimořádnou schůzku ministrů financí zemí EU, která se plánovala na středu před summity EU a eurozóny. Na nich by evropští lídři chtěli dokončit komplexní plán pro boj s šířením dluhové krize. Bližší důvody tohoto kroku předsednictví oficiálně nesdělilo.

S napětím očekávaná dohoda na zvládnutí krize by měla obsahovat plány na rekapitalizaci evropských bank, masivnější odepsání řeckých dluhů soukromými investory či posílení záchranného fondu eurozóny EFSF. Významnou roli hraje i to, zda a případně jakou roli by měla v tomto protikrizovém úsilí hrát Evropská centrální banka (ECB).

Podle diplomatů i mediálních zpráv prý polský ministr financí Jacek Rostowski, který by jednání ministrů financí EU musel svolat, zaslal dopis šéfovi euroskupiny Jeanu-Claudu Junckerovi. V něm naznačil, že důvodem zrušení schůzky je, že není dohoda na klíčových věcech.

Podle blogu Financial Times se v dopise píše, že podle Rostowského nemusí být celý balík do středy hotov. „Pokud je to tak, předsednictví by muselo odsunout zasedání Ecofinu o den či dva,“ cituje blog z dopisu.

Britské sdružení Open Europe na twitteru napsalo: „Žádné setkání ministrů financí ve středu, žádná dohoda na EFSF, roli ECB či odepsání řeckých dluhů. Bude to zajímavý summitový den.“

Český europoslanec za ODS Jan Zahradil dnes na zasedání Evropského parlamentu vyjádřil názor, že ve středu v Bruselu se nic nerozhodne. „Zítra si Evropská unie pouze koupí čas na jeden rok, možná na dva roky, možná na tři roky, ale časem se dostaneme do stejné situace znovu. Euro prostě není projektem pro všechny, bude muset dojít k situaci, kdy ne všichni současní členové eurozóny se na tomto projektu budou moci podílet i nadále,“ uvedl.

Problém s krizí má primárně eurozóna, dopady ale mají a mohou mít v budoucnu zásadní vliv na celou unii. Původní plán byl takový, že balík schválí summit eurozóny. Hlavně Britové, k nimž se připojili i Poláci, ale na nedělním summitu EU prosadili, aby se ve středu konal kromě vrcholné schůzky eurozóny i summit celé „sedmadvacítky“.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video