Policie evakuovala část letiště v Sofii. Našla podezřelou dodávku | E15.cz

Policie evakuovala část letiště v Sofii. Našla podezřelou dodávku

Policie evakuovala část letiště v Sofii. Našla podezřelou dodávku
Letiště v bulharské Sofii
• 
ZDROJ: Alexdevil, Wikimedoa Commons (CC BY-SA 3.0)

ČTK

Bulharská policie v zaparkované dodávce na letišti v Sofii nenalezla žádné výbušné zařízení, vůz ale nadále prohledává. Oznámilo to vedení letiště s tím, že původní prohlášení o nálezu neupřesněné výbušniny bylo chybné, uvedla agentura Reuters. Protiteroristická jednotka vozidlo i bagáž prověřila, ale žádnou výbušninu nenašla, informovala agentura Fokus.

Specialisté část cestovních zavazadel odpálili kontrolovanou explozí, která potvrdila, že v nich žádná nálož nebyla. Poté jednotka zkontrolovala celou dodávku i se zbylými zavazadly a ani tam nic nebezpečného neobjevila, čímž akce po několika hodinách skončila, uvedl Fokus.

Na podezřelé vozidlo upozornil policejní pes, který zachytil pachovou stopu výbušniny. Policie se psy prochází kolem zaparkovaných aut pravidelně.

„Víme, na koho je dodávka registrována, kdo ti lidé jsou a jaké národnosti. Prozatím ale nebudeme zveřejňovat žádné podrobnosti,“ uvedla policie. Ta do akce nasadila robotické vozítko pro manipulaci s nebezpečnými předměty.

V médiích se objevily spekulace, že dodávka je opatřena belgickými registračními značkami. Ze zveřejněných snímků, jejichž kvalita není vysoká, to ale není jasně patrné.

Majitel vozu byl cizinec

Oficiálně je známo to, že vůz byl na letišti odstaven krátce po půlnoci. Majitel, který s ním přijel a který nebyl bulharským občanem, odletěl brzkým ranním spojem. Další informace úřady nesdělily.

Kvůli zásahu policie a evakuaci nabírají lety ze Sofie zpoždění. Cestujících mezi bulharskou metropolí a Prahou se to netýká, neboť dnešní spoje do Prahy a zpět do Sofie již let absolvovaly.

Bulharsko má v paměti teroristický útok na letišti v Burgasu z roku 2012, kdy při výbuchu bomby v autobuse zahynulo pět Izraelců, jejich bulharský řidič a také sebevražedný atentátník. Podle Bulharů za útokem tehdy stálo libanonské radikální hnutí Hizballáh.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!