Policie v Keni zadržela pět lidí kvůli útoku na školu, islamisté hrozí dál | e15.cz

Policie v Keni zadržela pět lidí kvůli útoku na školu, islamisté hrozí dál

Následky teroristického útoku v Keni
Následky teroristického útoku v Keni
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Keňská policie zadržela pět osob v souvislosti se čtvrtečním útokem islamistů na univerzitu ve východokeňském městě Garissa. Za útokem, při němž zemřelo skoro 150 lidí, jsou somálské milice Šabáb, které pohrozily novými útoky v Keni. Zdravotníci našli zdravotníci v areálu školy živou ženu, která masakr přežila.

Mezi oběťmi bylo podle nové bilance přinejmenším 148 lidí, většinou studentů. Útok podle dřívějších informací keňských úřadů zosnoval zhruba pětatřicetiletý Mohamed Kuno, který do roku 2007 vedl v Garisse islámskou náboženskou školu. Poté odešel do Somálska, kde se připojil k tamějším islamistům. Úřady vypsaly za informace vedoucí k jeho zadržení odměnu ve výši 20 milionů keňských šilinků (5,5 milionu korun).

Pět zadržených osob je nyní ve vazbě a policie je vyslýchá. „Tři z nich byli koordinátoři akce, kteří se snažili uprchnout do Somálska. Dva byli zadrženi v areálu univerzity,“ sdělil mluvčí ministerstva vnitra. Jeden z mužů zadržených v areálu je prý Tanzanec a snažil se ukrýt. Mluvčí ho identifikoval jako Rashida Charlese Mbereseroa, který prý měl u sebe granáty. „Druhým je strážce univerzity a útočníkům pomáhal. Našel se u nich materiál, jaký používají radikálové. Jmenuje se Osman Ali Dagane a je to Keňan somálského původu,“ sdělil mluvčí.

Areál se stále prohledává a Keňanům s ohledáním místa pomáhají Američané. Dnes se v komplexu našla živá devatenáctiletá Cynthia Charotichová, kterou zdravotníci převezli do nemocnice. Řekla, že se ukryla ve skříni a naházela na sebe šatstvo. Nevyšla ven, ani když někteří z jejích kolegů uposlechli střelce a opustili své skrýše.

„Žádná prevence ani bezpečnostní opatření vám nezaručí bezpečí, nezmaří nový útok a nepředejde dalšímu krveprolití ve vašich městech,“ uvedly milice v prohlášení adresované keňské veřejnosti. Keňská města se podle něj „zabarví rudě“.

Keňské sdělovací prostředky tvrdí, že bezpečnostní složky měly k dispozici informace o plánovaném útoku. Přesto byli na místě v době útoku pouze dva strážci. Keňský list The Daily Nation napsal, že univerzity a školy byly varovány před hrozícím nebezpečím včas. Nairobská univerzita prý své studenty informovala o hrozbě už 25. března a požádala je, aby byli opatrní. Lidé z Garissy, která leží asi 150 kilometrů od somálské hranice, tvrdí, že v případě tohoto města vláda projevila lhostejnost.

Zemi chybějí bezpečnostní síly

Prezident Uhuru Kenyatta, který vyhlásil třídenní smutek s vlajkami staženým na půl žerdi, řekl, že Keňa nemá dostatek bezpečnostního personálu, a nařídil policii urychlit výcvik 10 tisíc nováčků. Zároveň slíbil, že jeho země na útok odpoví nejtvrdším možným způsobem.

Dodal, že ti, kteří plánují teroristické činy v Keni jsou „hluboce zakořenění“ do keňské společnosti, což boj proti terorismu komplikuje. Tvrdil, že „bezskrupulózní imámové“ otevřeně radikalizují muslimy v náboženských školách a mešitách.

Útok na univerzitu v Garisse je nejkrvavějším teroristickým činem, který Šabáb v Keni spáchal. Ve smutné bilanci předčil i útok na nákupní středisko Westgate v Nairobi, při němž v září 2013 zahynulo nejméně 67 lidí. Vůbec největší atentát v keňských dějinách má ale na svědomí teroristická organizace Al-Káida, k níž se Šabáb rovněž hlásí. Při jí zosnovaném bombovém útoku na americké velvyslanectví v Nairobi zahynulo v roce 1998 přes 200 lidí.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery