Politici chtějí z fondů EU čerpat hlavně na řešení problémů měst | E15.cz

Politici chtějí z fondů EU čerpat hlavně na řešení problémů měst

Ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová
Ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Na prioritách investic z evropských fondů, které mají řešit zejména největší problémy měst jako například dostupnost bydlení, se v úterý na jednání v lotyšském hlavním městě Rize dohodli ministři členských zemí EU zodpovědných za kohezní a urbánní politiku, sdělilo ministerstvo pro místní rozvoj (MMR). Právě ministryně Karla Šlechtová (za ANO) na jednání Česko zastupovala.

Ministři se shodli na tom, že v dotační politice je nutné zohledňovat místní specifika a zdůrazňovat roli a odpovědnost měst za rozvoj jejich území. „K naplňování cílů EU a měření přínosů projektů podpořených z fondů EU je nutné silné partnerství měst. Na jejich největší problémy musíme reagovat globálně,“ řekl Vilém Frček z odboru komunikace MMR.

Jako největší úskalí evropských měst politici vidí demografickou změnu, tedy stárnutí populace, dostupnost bydlení, energetickou náročnost, migraci a připravenost na ekonomické změny z toho plynoucí. Právě na tyto oblasti by se měly státy podle ministrů zaměřit při přípravě projektů financovaných z evropských zdrojů v novém programovém období.

V novém programovém období 2014 až 2020 může Česká republika z různých evropských fondů čerpat až 23,83 miliardy eur (652 miliard korun)

Ministři také požadují zjednodušování pravidel pro čerpání evropských fondů a uvítali by lepší sdílení zkušeností mezi členskými státy a Evropskou komisí. „Dobrá komunikace je základem fungování lidské společnosti a v oblasti evropských fondů je více než žádoucí spolu mluvit a vyměňovat si zkušenosti,“ uvedla ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová. Setkání vyvrcholilo podepsáním společného memoranda k podpoře územního rozvoje a rozvoje měst.

Před setkáním s ministry Šlechtová bilaterálně jednala s eurokomisařkou pro regionální politiku Corinou Cretu. Řešily spolu hlavně efektivní dočerpání peněz v končícím programovém období 2007 až 2013. Česko v něm patřilo k nejhůře čerpajícím zemím.

V novém programovém období 2014 až 2020 může Česká republika z různých evropských fondů čerpat až 23,83 miliardy eur (652 miliard korun). V nové sedmiletce se snížil počet operačních programů, strukturálních je osm. Doplňují je Operační program rybářství a Program rozvoje venkova.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.