Polská opozice plánuje odvolat vládu | E15.cz

Polská opozice plánuje odvolat vládu

ČTK

Hlavní polská opoziční strana, Občanská platforma (PO), předloží v dolní komoře parlamentu návrh na odvolání vlády premiérky Beaty Szydlové. 

Vláda podle PO ničí demokracii a Polsko v Evropské unii izoluje. Kabinet má ale v dolní komoře pohodlnou většinu, takže opozice se svým plánem pravděpodobně neuspěje, informují dnes polská média.

"Už 17 měsíců vláda ničí Polsko, ničí demokracii, právní stát, zejména občanské svobody. Napadá místní samosprávy a nezávislou justici. Zdiskreditovala Polsko na mezinárodní scéně," prohlásil šéf poslanců PO Slawomir Neumann.

Bankéři: Na Brexitu nejvíce získá Polsko

Lídři EU kritizují současnou polskou vládu za ohrožovánídemokracie a právního státu. Naposledy se Varšava ocitla v izolaci při pokusu zabránit znovuzvolení bývalého premiéra z PO Donalda Tuska do čela Evropské rady.

Ochotu připojit se k návrhu na odvolání vlády naznačily další dvě opoziční strany, Moderní a Polská lidová strana.

Poláci hrozí Bruselu odvetnými kroky za Tuska

Vzhledem k poměru sil ve sněmovně nemá návrh vyhlídky na úspěch, ale má podle opozičních politiků odhalit vady vládní politiky, kterou ve skutečnosti neurčuje premiérka Szydlová, ale předseda vládní strany Právo a spravedlnost (PiS) Jaroslaw Kaczyński. Ten přitom nezastává žádnou ústavní funkci.

Vláda se může opřít o spolehlivou většinu 234 z 460 poslanců Sejmu, tedy dolní komory. Hlasovat o důvěře by se mohlo během parlamentní schůze, která začne 5. dubna.

"Víme, jak moc naše vláda za půldruhého roku udělala, rozhodně více než udělala vláda PO za osm let svého působení," prohlásil Ryszyrd Terlecki, který v Sejmu vede poslance PiS.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!