Polsko má novou premiérku. Vládu povede dosavadní šéfka parlamentu Kopaczová | E15.cz

Polsko má novou premiérku. Vládu povede dosavadní šéfka parlamentu Kopaczová

Polsko má novou premiérku. Vládu povede dosavadní šéfka parlamentu Kopaczová
Předsedkyně polské sněmovny Ewa Kopaczová
• 
ZDROJ: Jarosław Kruk, Wikimedia Commons (CC BY-SA 3.0)

ČTK

Polský prezident Bronislaw Komorowski jmenoval premiérkou a pověřil sestavením nové vlády předsedkyni polského parlamentu Ewu Kopaczovou. Politička na vrcholném postu nahradí Donalda Tuska, který se koncem roku přesouvá do čela Evropské unie a stane se novým předsedou Evropské rady.

„Bude to dobrá vláda… Vím, že můj úkol bude obtížný, ale jsem připravena tuto výzvu přijmout,“ řekla podle agentury AFP novinářům 57letá Kopaczová poté, co z rukou prezidenta převzala jmenovací dekret.

Kopaczová, která je členkou Tuskovy liberální Občanské platformy (PO), může díky jmenování premiérkou oficiálně zahájit rozhovory o sestavení svého kabinetu. Prezidentská kancelář uvedla, že nová vláda by měla složit přísahu 22. září. Poté si musí nový vládní tým do 14 dnů dojít pro důvěru Sejmu, jemuž nová premiérka dosud předsedala.

Vizitka Ewy Kopaczové, která byla jmenována předsedkyní vlády
Historicky první ženou v čele Sejmu, tedy dolní komory polského parlamentu, byla zvolena v listopadu 2011. V letech 2007 až 2011 vedla ministerstvo zdravotnictví v první vládě premiéra Donalda Tuska.
Od října 2010 je místopředsedkyní a od loňského prosince první místopředsedkyní vládní Občanské platformy. Členkou této strany je od jejího vzniku v roce 2001. Předtím byla členkou liberální Unie svobody, za kterou v letech 1998 až 2001 zasedala v parlamentu Mazovského vojvodství.
Narodila se 3. prosince 1956 v městečku Skaryszew nedaleko Radomi. Na univerzitě v Lublinu vystudovala medicínu se specializací na pediatrii a rodinné lékařství. Do roku 2001 řídila zdravotnické zařízení ve městě Szydlowiec.
Coby předsedkyně Sejmu musela mimo jiné řešit ožehavou otázku, zda je přípustné, aby v zasedací síni parlamentu visel kříž. Podle názoru několika poslanců porušuje tento náboženský symbol v Sejmu ústavní zásadu neutrality státu ve věci vyznání. Případ se nakonec dostal až před soud, který požadavku stěžovatelů na odstranění kříže nevyhověl.
Ještě jako ministryně zdravotnictví popudila konzervativní část polské veřejnosti návrhem, aby stát navzdory odporu církevních představitelů hradil neplodným párům část nákladů na mimoděložní oplodnění. V roce 2008 navíc pomohla nalézt zdravotnické zařízení ochotné provést legální interrupci u nezletilé dívky. Za tento krok odpůrci potratů dokonce požadovali, aby byla ministryně Kopaczová exkomunikována z katolické církve.
Když počátkem listopadu 2011 kandidovala na post předsedkyně Sejmu, odmítla ji opoziční strana Právo a spravedlnost (PiS) podpořit. Její představitelé to odůvodnili tím, že jako ministryně zdravotnictví údajně řádně nedohlédla na pitvu obětí smolenské letecké katastrofy, při které v dubnu 2010 zahynul prezident Lech Kaczyński a téměř stovka vysokých představitelů polského veřejného života.
Po Hanně Suchocké je druhou ženou v čele polské vlády (Suchocká řídila vládu od července 1992 do října 1993).
Je rozvedená. Má dospělou dceru Katarzynu, která je rovněž lékařkou.

Autor: ČTK
 

Články odjinud

Hlavní zprávy

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!