Polský premiér, hlavní bankéř a ministr vnitra čelí vyšetřování | E15.cz

Polský premiér, hlavní bankéř a ministr vnitra čelí vyšetřování

Polský premiér Donald Tusk
Polský premiér Donald Tusk
• 
ZDROJ: ctk/AP

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Polská prokuratura začala v rámci takzvané odposlechové aféry vyšetřovat, zda premiér Donald Tusk, šéf ústřední banky Marek Belka a ministr vnitra Bartlomiej Sienkiewicz nepřekročili své pravomoci. Oznámila to dnes televize TVN 24.

Aféra s odposlechy začala poté, co týdeník Wprost v červnu zveřejnil tajně pořízené nahrávky mimo jiné z rozhovoru, při němž guvernér polské centrální banky Belka loni v červenci ministru vnitra Sienkiewiczovi sliboval pomoc vládě při financování deficitu výměnou za odvolání tehdejšího ministra financí Jacka Rostowského. Skandál vyvolal politickou krizi, Tuskova vláda již dvakrát přestála hlasování o důvěře.

Prokurátoři nyní zkoumají, zda domlouvání „obchodu“ mezi ústřední bankou a vládou nepředstavovalo trestný čin.

Prokuratura šetří, zda nebyla narušena nezávislost centrální banky

„Zahájili jsme vyšetřování v případu překročení pravomocí předsedou vlády, ministrem vnitra a guvernérem národní banky,“ uvedl mluvčí varšavské prokuratury Przemyslaw Nowak. Upřesnil, že se vyšetřuje, zda neformální dohoda o demisi ministra financí výměnou za financování rozpočtového schodku z července 2013 neznamenala porušení nezávislosti centrální banky.

Podle odposlechu Sienkiewicz usiloval o to, aby banka podpořila státní rozpočet pár měsíců před volbami, v kterých vládě hrozila porážka. Belka však na oplátku požadoval odvolání „nespolupracujícího“ ministra financí a novelu zákona o ústřední bance.

Po zveřejnění rozhovoru dostala prokuratura podle Nowaka devět trestních oznámení.

Pobouření vyvolal i jazyk, jakým se "obchod" domlouval

Opozice kritizovala nejen obsah rozhovoru, ale i jazyk, jakým se „politický obchod“ domlouval. Wprost zveřejnil i nahrávky dalších odposlechnutých rozhovorů, mimo jiné kritické výroky šéfa polské diplomacie na adresu amerických spojenců.

Oddělené vyšetřování vůči osobám, které rozhovory politiků, úředníků a podnikatelů nelegálně nahrávaly, vede jiná prokuratura, z varšavského předměstí Praga.

Zaostalé Polsko

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video