Porošenko: Bez kontroly hranic není mír možný | E15.cz

Porošenko: Bez kontroly hranic není mír možný

Petro Porošenko
Petro Porošenko
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Obnovení míru na východě Ukrajiny není možné, pokud ukrajinská vláda nebude mít úplnou kontrolou nad rusko-ukrajinskou hranicí. Po jednání s náměstkyní ministra zahraničí USA Victorií Nulandovou to v Kyjevě prohlásil ukrajinský prezident Petro Porošenko. Vzhledem k blížící se zimě je podle něj stále naléhavěji nutné odvrátit hrozící humanitární katastrofu.

Podle Porošenka je na hranicích Ruska s Ukrajinou třeba rozmístit monitorovací posty Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) s nezbytným technickým vybavením. V zónách, kde se ještě před měsícem tvrdě bojovalo, je podle prezidenta nutné urychleně obnovit dodávku plynu a elektřiny a distribuci základních potravin.

Nulandová, která má ve vedení ministerstva zahraničí USA na starosti vztahy s evropskými státy, připomněla nedávnou Porošenkovu návštěvu ve Spojených státech. Washington podle ní bude dál podporovat Ukrajince v jejich cestě ke svobodě a demokracii. „Doufáme, že jste (v USA) pocítil uznání vaší osobní snahy o mír a zastavení bojů,“ řekla Nulandová.

Podle ukrajinské prezidentské kanceláře bylo předmětem jednání také „rozšíření vojenské a technické spolupráce“ obou zemí a pomoc, kterou chce Washington Kyjevu poskytnout při reformě bezpečnostních složek.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video