Porošenko předloží návrh na zrušení ukrajinské neutrality | E15.cz

Porošenko předloží návrh na zrušení ukrajinské neutrality

ukrajinský prezident Petro Porošenko
ukrajinský prezident Petro Porošenko
• 
ZDROJ: CTK

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Ukrajina by se měla vydat směrem integrace do euroatlantických bezpečnostních struktur, uvedl prezident Petro Porošenko v projevu před poslanci polského Sejmu a senátory. Po svém návratu do Kyjeva prý hodlá předložit zákonodárcům návrh na zrušení ukrajinské neutrality. Cílem jeho země je také podat přihlášku do Evropské unie do roku 2020.

„Dnes, v tomto sále jsem se rozhodl, že má země opět nabere kurz směrem k integraci do euroatlantického bezpečnostního prostoru,“ řekl Porošenko. O Severoatlantické alianci (NATO), jejíž členské země se v současnosti staví k případnému ukrajinskému členství rozličně, se přitom ale konkrétně nezmínil.

Podle něj je chybou předchozích vlád, že evropský směr nenabraly již ony. Ukrajina, která si proevropské vedení zvolila po únorovém svržení prezidenta Viktora Janukovyče blízkého Kremlu, platí nezvykle vysokou cenu za svou evropskou identitu, uvedl Porošenko. „Platíme hodnotou nejvyšší, lidskými životy,“ dodal.

Nejbližší spojenci

Polsko patří v rámci EU k nejbližším spojencům sousední země a zároveň k nejtvrdším kritikům vojenských aktivit Ruska na ukrajinském území. Ukrajinský prezident v této souvislosti v polském parlamentu také poděkoval Polákům za „bratrskou pomoc“ jeho zemi v době, kdy ji napadl nepřítel. „Vaše pomoc nebude nikdy zapomenuta,“ dodal Porošenko. Vděk přitom podle něj patří koaličním i opozičním politikům, neboť Ukrajina má na polské scéně ve sporu s Ruskem takřka bezvýhradnou podporu.

Kyjevský lídr přišel do polského parlamentu s dárkem od polského prezidenta Bronislawa Komorowského. Na klopě měl připnutý odznáček hnutí Solidarita, které se před čtvrtstoletím zasloužilo o pád komunismu v Polsku. Ukrajina je dnes svobodnou a demokratickou zemí, o kterou kdysi usilovala právě Solidarita, prohlásil Porošenko.

Ukrajinci se nyní musí "snažit"

Nyní je podle něj na Ukrajincích, aby získané svobody uhájili. Nebrání prý však jen sebe, ale i samotnou Evropu a evropské hodnoty. „Jsme připraveni ukázat, že dokážeme bránit mír a demokracii, třeba se zbraní v ruce,“ dodal ukrajinský prezident. Jeho protějšek Komorowski při předcházejícím společném setkání uvedl, že není důvod, proč by Polsko nemohlo svému východnímu sousedu dodávat zbraně.

Na východě Ukrajiny od jara pokračují boje mezi ukrajinskou armádou a Moskvou podporovanými separatisty. Násilí neustalo ani po zářijové dohodě o příměří, nyní Kyjev jedná s rebely o nové podobě klidu zbraní. Konflikt si podle údajů OSN vyžádal přes 4700 obětí.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video