Porošenko: Ruští vojáci opouštějí Ukrajinu | E15.cz

Porošenko: Ruští vojáci opouštějí Ukrajinu

Porošenko: Ruští vojáci opouštějí Ukrajinu
Petro Porošenko
• 
ZDROJ: čtk

ČTK

Rusko stáhlo z Ukrajiny asi 70 procent svých vojáků, což posiluje naděje na mírové urovnání. Oznámil to ukrajinský prezident Petro Porošenko s odvoláním na údaje rozvědky. Přeskupování vládních jednotek na východě země podle Porošenka není přípravou na útok.

„Poslední informace od našeho hlavního vedení rozvědky zní, že 70 procent vojsk Ruské federace se stáhlo přes hranice. Dává to další naději na to, že mírové iniciativy mají dobré vyhlídky,“ řekl Porošenko podle agentury Interfax-Ukrajina na jednání vlády.

NATO dříve odhadovalo, že na Ukrajině po boku proruských separatistů působí více než tisícovka ruských vojáků, sami povstalci hovořili o třech až čtyřech tisícovkách „dobrovolníků“. Rusko vyslání ruských vojáků na Ukrajinu popírá, stejně jako vyzbrojování rebelů.

Kreml vyjádřil uspokojení nad dosavadním průběhem příměří na východní Ukrajině. „Celkově vyjadřujeme z naší i z ukrajinské strany spokojenost, jak se příměří dodržuje,“ řekl poradce ruského prezidenta Jurij Ušakov s odvoláním na úterní telefonický rozhovor mezi oběma hlavami států. „Obě strany chápou, že je to složitý proces, a ne vše jde stoprocentně hladce,“ dodal v narážce na občasné přestřelky.

"Chceš-li mír, chystej válku"

Přeskupování ukrajinských vládních jednotek na východě země podle ukrajinského prezidenta není přípravou na útok a ofenzívu, ale snahou o posílení obrany ukrajinského území. I minská dohoda, která v pátek nastolila příměří mezi vládními jednotkami a proruskými separatisty, počítá se zachováním jednotné Ukrajiny, připomněl Porošenko.

„Chceme mír. Ale chceš-li mír, nesmí ti střelný prach zvlhnout,“ citovala ukrajinského prezidenta ruská tisková agentura ITAR-TASS. „Chceš-li mír, chystej válku,“ uvedl na zasedání ukrajinského kabinetu i ministr obrany Valerij Heletej. Zdůraznil, že ukrajinští vojáci nyní nesmějí opominout příležitost všestranně posílit svou obranyschopnost na východě země, protože nelze vyloučit, že příměří nevydrží.

Žádné ústupky

I minská dohoda, která v pátek nastolila příměří mezi vládními jednotkami a proruskými separatisty, počítá se zachováním jednotné Ukrajiny, připomněl Porošenko. „Ukrajina neudělala žádné ústupky ohledně své celistvosti,“ řekl a dodal, že v dohodě nejsou žádné povstalecké „republiky“ zmíněny.

Zároveň oznámil, že příští týden má parlament projednávat návrh zákona o „zvláštním postavení“ té části Doněcké a Luhanské oblasti, které jsou pod kontrolou separatistů. Předlohu by poslanci měli podle prezidenta schválit, aby nedošlo k narušení mírového procesu. Chápe však opatření jako dočasné, protože i území ovládaná separatisty se vrátí do „právního rámce Ukrajiny“. Sami separatisté však trvají na právu na sebeurčení a na nezávislosti východních regionů, které by s Kyjevem měly mít prý jen kulturní a obchodní vztahy.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!