Posílení fondu EFSF v parlamentu prosadíme, věří německá vláda | E15.cz

Posílení fondu EFSF v parlamentu prosadíme, věří německá vláda

Nebezpečí pro koalici. Porážka v některých klíčových zemích
by mohla otřást celou koalicí křesťanských demokratů
a liberálů v čele s Angelou Merkelovou
Nebezpečí pro koalici. Porážka v některých klíčových zemích by mohla otřást celou koalicí křesťanských demokratů a liberálů v čele s Angelou Merkelovou
• 
ZDROJ: reuters

ČTK

Německá vládní koalice bude mít dost hlasů na to, aby prosadila návrh na posílení evropského záchranného fondu EFSF. Řekl to parlamentní lídr konzervativních křesťanských demokratů (CDU) Peter Altmaier. Členkou CDU je také kancléřka Angela Merkelová, která za postoj k pomoci zadluženým zemím eurozóny sklízí kritiku už i ve vlastních řadách. O návrhu se má hlasovat 23. září.

„U jedné či dvou otázek bude k návrhu asi přiložen nějaký dodatek. Věřím, že pak si zajistíme většinu,“ řekl Altmaier v televizi ZDF. „Podpoří to mimo jiné i řada členů parlamentu z řad opozičních Zelených a sociálních demokratů,“ dodal. Koalice by se ale podle něj mohla obejít i bez opozičních hlasů.

Altmaier si je prý jist, že potřebnou většinu dají při hlasování dohromady jen vládní strany, vedle konzervativců ještě zástupci svobodných demokratů (FDP). Připomněl, že o záchranných opatřeních už se v německém parlamentu hlasovalo čtyřikrát a ve všech případech návrhy podpořil dostatečný počet členů koaličních stran.

„Jasnou většinu jsme si sami zajistili už čtyřikrát,“ řekl Altmaier v rozhovoru. „Rád bych to viděl znovu,“ dodal. Spekulovat, že se koaliční vládě nepodaří získat do hlasů, anebo že by se musela spolehnout na hlasy opozice, podle něj není správné.

Politický vývoj v Německu bedlivě sledují finanční trhy

Finanční trhy sledují, jak velkému tlaku na domácí politické scéně teď Merkelová čelí. S posílením pravomocí Evropského fondu finanční stability, jak zní plný název EFSF, počítá dohoda z mimořádného summitu eurozóny. Ta se konala 21. července v Bruselu a mimo jiné řeší i druhý záchranný úvěr pro Řecko. Přispět k němu mají i soukromí věřitelé.

Zdroj z konzervativních kruhů podle agentury Reuters ve čtvrtek řekl, že hlasování v dolní komoře parlamentu plánované na 23. září se možná odloží. Důvodem podle něj má být očekávaná návštěva papeže Benedikta XVI. Pak by se zřejmě hlasovalo 29. září. Merkelová prý kvůli předpokládaným debatám o záchranných opatřeních zrušila i cestu do Ruska, kam měla odcestovat na začátku září.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.