Požár hradu zavinila odhozená cigareta | E15.cz

Požár hradu zavinila odhozená cigareta

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: Profimedia.cz

ČTK, nos

Share on Facebook Messenger
Sobotní ničivý požár slovenského středověkého hradu Krásna Horka mají nejspíš na svědomí dvě děti - chlapci ve věku 11 a 12 let. Policie je ale zatím neobvinila, protože jsou nezletilí, informovala slovenská média.

Slovenské národní muzeum, které hrad spravuje, uvedlo, že se podařilo zachránit 90 procent vzácných exponátů, i když při požáru shořely všechny střechy.

„Zatím nebylo vzneseno obvinění, protože je dost pravděpodobné, že jde o osoby, které z hlediska věku nejsou trestně odpovědné. Jde o nezletilé osoby,“ uvedl slovenský ministr vnitra Daniel Lipšic.

Požár vypukl v sobotu v časném odpoledni a několik hodin ho likvidovaly desítky hasičů. Oheň podle nich přeskočil na dřevěnou šindelovou střechu hradu při vypalování trávy v okolí stavby.

Policie ale uvedla, že za požár nejspíš může neopatrně zapálená cigareta. Podle košické policejní mluvčí Jany Mésarové, kterou cituje server aktuálne.sk, se tráva vznítila ve chvíli, kdy si dva chlapci pokoušeli zapálit cigaretu. Plameny se pak dostaly až k samotnému hradu. Vyšetřovatel podle ní už zahájil stíhání pro obecné ohrožení.

Slovenské národní muzeum dnes na svém facebookovém profilu uvedlo, že valnou většinu sbírek oheň nepoškodil. „Před požárem na hradě Krásna Horka se podařilo zachránit 90 procent vzácných sbírek. Úplně shořela celá střecha na hradě, nová expozice v gotickém paláci a zvonice. Tři zvony se roztavily,“ napsali zástupci muzea.

Autor: ČTK, nos

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.