Překvapivý výsledek. Slovinci v referendu jasně odmítli sňatky homosexuálů | E15.cz

Překvapivý výsledek. Slovinci v referendu jasně odmítli sňatky homosexuálů

Aktivisté za práva homosexuálů ve Slovinsku čekají na výsledek referenda
Aktivisté za práva homosexuálů ve Slovinsku čekají na výsledek referenda
• 
ZDROJ: ctk/AP

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Slovinci v referendu jednoznačně odmítli uzákonění sňatků homosexuálů. Po sečtení velké většiny hlasů bylo 63 procent voličů proti, zatímco zákon podpořilo 37 procent hlasujících, informovaly zahraniční agentury. Zákon o manželství osob stejného pohlaví sice letos na jaře schválil parlament, jeho odpůrci ale vypsáním referenda chtěli zabránit tomu, aby vstoupil v platnost.

Pro zrušení zákona bylo kromě většiny hlasů v referendu třeba, aby se proti zákonu vyslovila alespoň pětina všech oprávněných voličů. K urnám se dostavilo přes 35 procent z 1,7 milionu voličů.

Výsledek je velmi překvapivý vzhledem k posledním výzkumům veřejného mínění. Podle nichž totiž měli mírnou převahu zastánci homosexuálních sňatků.

Slovinský parlament schválil vypsání referenda v listopadu, a to na základě petice konzervativního sdružení nazvaného V sázce jsou děti, které shromáždilo potřebných 40 tisíc podpisů.

Proti normě již na začátku letošního roku demonstrovaly tisíce lidí. Nový zákon, který poslanci schválili v březnu, definuje manželství jako svazek mezi dvěma dospělými. Konzervativci se obávali, že se tak otevírá cesta k tomu, aby mohly homosexuální páry adoptovat děti.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video