Premiér Jaceňuk armádě nařídil zůstat ve stavu plné bojové pohotovosti | E15.cz

Premiér Jaceňuk armádě nařídil zůstat ve stavu plné bojové pohotovosti

Premiér Jaceňuk armádě nařídil zůstat ve stavu plné bojové pohotovosti
Ukrajinští tankisté
• 
ZDROJ: ČTK/AP

ČTK

Ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk nařídil ministerstvu obrany, aby navzdory příměří zajistilo udržování armády ve stavu plné bojové pohotovosti. Rusům se podle něj nedá věřit. Z Doněcku, bašty proruských vzbouřenců na východě Ukrajiny, mezitím místní úřady hlásí další dvě oběti na životech mezi civilisty.

Už na konci dubna uvedl ukrajinskou armádu do stavu plné bojové pohotovosti tehdejší úřadující prezident Oleksandr Turčynov. Důvodem byla hrozba vypuknutí války s Ruskem. Moskva sice tvrdí, že není stranou konfliktu, je ale zjevné, že separatisté na východě Ukrajiny mají k dispozici ruskou vojenskou techniku a několikrát byli v regionu odhaleni ruští vojáci.

Nyní v oblasti platí příměří mezi kyjevskou vládou a povstalci, často je ale přerušováno ozbrojenými incidenty. Jaceňuk dnes ministerstvu obrany nařídil, aby zajistilo, že vládní síly budou navzdory 12dennímu příměří ve stavu plné bojové pohotovosti, informovala agentura Reuters. „Rusko nám mír nepřinese, a proto žádám ministra obrany o plnou bojovou pohotovost,“ řekl Jaceňuk, který je známý nesmlouvavým postojem vůči vzbouřencům.

"Nemůžeme věřit nikomu"

Naplňování mírového plánu prezidenta Petra Porošenka podle Jaceňuka neznamená, že mohou ministerstva obrany a vnitra „polevit v práci“. „Nemůžeme věřit nikomu, zvláště pak Rusům,“ řekl Jaceňuk. Klid zbraní je součástí mírového plánu, který předpokládá také například stažení těžkých zbraní, propuštění zajatců a dodávky humanitární pomoci.

Při ostřelování Doněcku, který ovládají poruští povstalci, dnes zahynuli dva civilisté a další tři byli zraněni, oznámila místní radnice. Dělostřelecké přestřelky se v posledních dnech odehrávaly hlavně v okolí doněckého letiště. Podle AFP bylo od začátku příměří, tedy od 5. září, zabito 30 lidí, z toho 14 civilistů. Strany konfliktu odpovědnost za oběti odmítají.

Autor: ČTK
 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!