Přestaňte sázet na poskytování zbraní teroristům, varuje Moskva Obamu | E15.cz

Vše o realitách

Vše o realitách Vstoupit do speciálu

Přestaňte sázet na poskytování zbraní teroristům, varuje Moskva Obamu

ČTK

Rusko obvinilo Spojené státy z nepřátelského aktu, za který Moskva považuje zmírnění omezení pro dodávky zbraní syrským povstalcům. 

Toto opatření otevírá cestu k tomu, aby protivládní vzbouřenci získali ručně odpalované protiletadlové střely, což přímo ohrožuje ruské síly v Sýrii, prohlásila dnes mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová.

Šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov dnes o mírovém plánu pro Sýrii telefonicky hovořil se svým americkým protějškem Johnem Kerrym. Lavrov varoval, že nové dodávky zbraní syrským povstalcům mohou vést k dalšímu stupňování napětí a k novým obětem, uvedla s odvoláním na ruské ministerstvo zahraničí ruská tisková agentura TASS.

Putin napsal Trumpovi vánoční dopis. O závody ve zbrojení nemá zájem

Moskva loni zahájila letecké údery v Sýrii ve snaze pomoci silám prezidenta Bašára Asada zmocnit se znovu území, která ovládli protiasadovští vzbouřenci. Část protivládních syrských povstalců přitom podporují USA.

Podle Zacharovové změna americké politiky uvolněním restrikcí na dodávky zbraní je obsažena v návrhu nového zákona o ročních výdajích na obranu. A Moskva tento krok podle ní považuje za nepřátelský akt. Prezident Barack Obama minulý týden tento návrh podepsal a tím ho potvrdil jako zákon.

"Washington sází na poskytování vojenské pomoci protivládním silám, které se jen málo liší od krvežíznivých stínačů hlav. Nyní byla možnost jejich zásobování zbraněmi, včetně mobilních protiletadlových komplexů, vepsána do tohoto zákona," uvedla Zacharovová v prohlášení.

"V Obamově administrativě musejí vědět, že jakékoli předané zbraně brzy skončí v rukou džihádistů," poznamenala ruská mluvčí a dodala, že možná Washington právě s tímto počítá.

Rusko předpovídá po Aleppu příměří i pro další části Sýrie

Toto americké rozhodnutí je přímou hrozbou pro ruské vzdušné síly, pro další ruský vojenský personál a rovněž pro ruské velvyslanectví v Damašku, prohlásila mluvčí ruské diplomacie.

V této souvislosti také obvinila Obamovu vládu, že se snaží "podminovat" příští administrativu zvoleného prezidenta Donalda Trumpa tím, že ji přinutí pokračovat v politice, kterou Zacharovová označila za "protiruskou linii".

Zvolený americký prezident Trump, který se úřadu ujme 20. ledna, během své předvolební kampaně prohlašoval, že chce zlepšit vztahy s Moskvou, a pozitivně mluvil o vůdcovských schopnostech prezidenta Vladimira Putina.

Obama pohrozil Rusům odplatou za hackerské útoky

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!