Prezident Burkiny Faso po dalších masových protestech rezignoval | E15.cz

Prezident Burkiny Faso po dalších masových protestech rezignoval

Blaise Compaoré
Blaise Compaoré
• 
ZDROJ: Amanda Lucidon / White House, wikimedia

ČTK

Prezident Burkiny Faso Blaise Compaoré, jehož snaha zajistit si úřad na další funkční období tento týden vyvolala rozsáhlé nepokoje, rezignoval. Třiašedesátiletý Compaoré byl hlavou této západoafrické země od roku 1987, kdy se k moci dostal během převratu. Za prozatímní hlavu státu se již prohlásil náčelník generálního štábu armády Honoré Traoré.

Masové demonstrace už ve čtvrtek prezidenta přiměly, aby ustoupil od záměru zajistit si pomocí ústavního dodatku možnost znovu kandidovat. Compaoré ale do dneška trval na tom, že povede přechodnou vládu, která by měla dovést zemi k volbám v příštím roce. To opozice a demonstranti odmítali a se svým požadavkem nakonec uspěli.

Podle ústavy by měl nyní Compaorého pravomoci převzít předseda parlamentu, který však armáda během čtvrtečního výjimečného stavu rozpustila. „Vzhledem k nutnosti zachránit národ jsem se rozhodl, že převezmu ode dneška povinnosti hlavy státu,“ prohlásil generál Traoré. Chce prý vést jednání se všemi politickými stranami a dovést zemi k řádným volbám.

Třicet mrtvých a sto zraněných při protestech

Násilnosti si v Burkině Faso ve čtvrtek vyžádaly třicet mrtvých a stovku zraněných. V ulicích hlavního města zavládl chaos, když dav demonstrantů vnikl do budovy parlamentu a zapálil ji. Vyraboval také státní televizi a přesunul se před prezidentský palác. Prezident kvůli tomu vyhlásil výjimečný stav, o pár hodin později jej ale opět zrušil.

Bouřlivé protesty měly poslancům zabránit v přijetí zákona, který by prezidentovi umožnil další prodloužení mandátu. Compaoré v uplynulých 27 letech zvítězil již čtyřikrát v prezidentských volbách a podle dosavadních zákonů už znovu kandidovat nemohl. Vláda návrh změny zákona nakonec stáhla.

Compaoré: Jsem připraven jednat o přechodném období, na jehož konci bych odevzdal moc

Compaoré ve smířlivém televizním projevu řekl, že jednání s opozicí může vyústit ve vytvoření přechodné vlády a předání moci. „Pokud jde o mě, jsem připraven jednat o přechodném období, na jehož konci bych odevzdal moc,“ řekl prezident. Opozici ale tento ústupek nestačil a chtěla, aby prezident odstoupil okamžitě.

Po projevu v televizi Compaoré údajně odjel v koloně vozů doprovázené ozbrojenci směrem k městu Po, které leží u hranic s Ghanou. Francouzský prezident François Hollande dnes Compaorého rezignaci přivítal a vyzval ke klidu i rychlému uspořádání demokratických prezidentských voleb.

Protestující v ulicích podle agentury AFP žádali, aby přechodnou vládu vedl generál ve výslužbě a bývalý ministr obrany Kouamé Lougué. Prezident Compaoré byl považován za klíčového politika západní Afriky a spojence západních zemí v boji proti islamistům. Ačkoli je Burkina Faso významným producentem bavlny, zůstává chudou zemí.

Afrika přesycená Gatesem

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.