Při výbuchu během pochodu v Charkově zahynuli nejméně dva lidé | E15.cz

Při výbuchu během pochodu v Charkově zahynuli nejméně dva lidé

Při výbuchu během pochodu v Charkově zahynuli nejméně dva lidé
Při výbuchu během pochodu v Charkově zahynuli nejméně dva lidé
• 
ZDROJ: Twitter @ DABNOS

ČTK

Share on Facebook Messenger
Při výbuchu během pochodu míru ve východoukrajinském městě Charkov dnes zahynuli dva lidé včetně jednoho policisty a dalších devět utrpělo zranění. Ve zpřesněné bilanci to oznámila charkovská prokuratura, která dříve udávala až tři mrtvé.

Ukrajinská tajná služba SBU mezitím podle agentury Reuters po výslechu zadržených podezřelých oznámila, že útok byl připraven v Rusku, které poskytlo instrukce a zbraně.

Policie krátce po explozi zadržela čtyři lidi, uvedla ukrajinská televize 112. „Všichni jsou to ukrajinští občané, kteří jednali podle instrukcí a kteří dostali zbraně v Ruské federaci, v Belgorodu,“ oznámila tajná služba. U zadržených byly podle Interfaxu nalezeny zbraně, údajně i ruční raketomet. Podle ukrajinské tajné služby chystali i další útoky ve městě, mimo jiné na tržiště a klub, kde se scházejí vojáci. Charkov je pod kontrolou armády a od bojové fronty je vzdálen přes 200 kilometrů.

Charkovská prokuratura také uvedla, že šlo o výbušninu na bázi trinitrotoluenu vyrobenou podomácku a že byla ukryta v balíčku a odpálena na dálku.

Na internetu se po útoku objevil videozáznam zachycující pochod několika stovek lidí s ukrajinskými vlajkami, kteří provolávali slávu lidem zabitým během loňského masakru na kyjevském náměstí Nezávislosti (Majdanu), když se ozval výbuch a nastala panika. „Jen jsme si chtěli připomenout to výročí, a tohle se stalo hned na začátku pochodu. Celá akce byla ihned odvolána ze strachu, že na cestě mohou být další bomby,“ řekl agentuře Reuters jeden z účastníků akce, který se představil jako Ihor a jehož přítele výbuch zabil.

Zprávy o počtu mrtvých v Charkově krátce po výbuchu provázely rozpory, média s odvoláním na různé ukrajinské úřady a představitele informovala o jedné až třech obětech. Podle poslední bilance zahynul jeden civilista a jeden policista, dalších pět policistů a čtyři civilisté byli zraněni.

Ukrajinské ministerstvo vnitra označilo útok za teroristický čin. Podobně jednoznačná slova použil na svém facebookovém profilu prezident Petro Porošenko, podle nějž v den mírových pochodů „teroristická špína odhalila svou dravčí povahu“. „Toto je troufalý pokus rozšířit území terorismu,“ uvedl Porošenko.

V Charkově nyní platí nejvyšší stupeň varování před teroristickými útoky.

Kyjev si pochodem důstojnosti připomněl Majdan a pád Janukovyče
Pochodem důstojnosti dnes odpoledne v Kyjevě vyvrcholily několikadenní připomínkové akce k prvnímu výročí pádu proruského režimu prezidenta Viktora Janukovyče a s tím souvisejícího masakru na náměstí Nezávislosti (Majdanu) během protivládních protestů. Mezi účastníky je více než dvacet zahraničních delegací, mimo jiné stálý předseda Evropské rady Donald Tusk a německý prezident Joachim Gauck, Českou republiku zastupuje ministr zahraničí Lubomír Zaorálek.

Televize 112 na svém webu napsala, že silná exploze otřásla Charkovem při začátku pochodu, během kterého chtěli aktivisté společenských hnutí s ukrajinskými vlajkami projít centrem města. Pochodu se zúčastnilo asi 500 lidí. Svědci vypověděli, že útok se odehrál nedaleko vstupu do stanice metra. Úřady nejprve tvrdily, že výbušninu kdosi hodil z auta, později však přišly s novým oznámením, podle nějž byla ukryta pod sněhem.

Incident se uskutečnil v době, kdy na Ukrajině vrcholily připomínkové akce k prvnímu výročí pádu proruského režimu prezidenta Viktora Janukovyče a s tím souvisejícího krveprolití na Majdanu během protivládních protestů. Do Kyjeva se dnes kvůli tomu sjeli představitelé několika evropských zemí, mimo jiné německý prezident Joachim Gauck či český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.