Při záchraně trajektu zahynuli dva albánští námořníci. Trvá chaos o počtu pasažérů | E15.cz

Při záchraně trajektu zahynuli dva albánští námořníci. Trvá chaos o počtu pasažérů

ČTK, vag

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Deset mrtvých po nedělním požáru italského trajektu Norman Atlantic zřejmě nebude konečnou bilancí námořního neštěstí. Nadále totiž panuje chaos v počtu osob na lodi, podle oficiálních údajů bylo na palubě 478 osob včetně 56 členů posádky. Italské námořnictvo oznámilo, že 80 zachráněných vůbec nebylo na seznamu pasažérů. Navíc při pokusu táhnout loď k pobřeží Albánie dnes přišli o život dva albánští námořníci.

K incidentu došlo, když se přetrhlo jedno z lan, které vyhořelý trajekt táhlo. Jeden z námořníků zahynul hned na místě, druhý pak, když se ho snažili ošetřit zdravotníci, napsala agentura Reuters. V oblasti panují velmi nepříznivé povětrnostní podmínky.

Itálie, která záchranné operace koordinovala, tvrdí, že evakuováno bylo 427 lidí. Po odečtení obětí zbývá 40 lidí, jejichž osud je nejasný. Italské úřady naznačují, že oficiálně oznámený seznam pasažérů nakonec nemusí udávat skutečný počet cestujících, protože to může být jen výčet rezervací. To by znamenalo, že ne každý na zmíněném seznamu proto na palubu skutečně nastoupil.

„Nemůžeme říci, kolik lidí je pohřešovaných,“ prohlásil italský ministr dopravy Maurizio Lupi v úterý večer na tiskové konferenci.

Následné prohlášení admirála italského námořnictva Giovanniho Pettorina, že zachráněno bylo osm desítek lidí, kteří na seznamu vůbec nebyli, vyvolává další pochybnosti. Rovněž Řekové informují o neznámých zachráněných.

Řecké ministerstvo pro námořní plavbu ohlásilo, že řecké vojenské helikoptéry zapojené do evakuace transportovaly z paluby trajektu do italského Bari přibližně 20 osob neuvedených na seznamu. Tato prohlášení tak dodávají váhu spekulaci italského premiéra Mattea Renziho, že na palubě mohli být i nelegální migranti mířící do Itálie.

Chaos podle výpovědí přeživších panoval i na hořícím trajektu. Posádka prý cestující o požáru zprvu vůbec neinformovala, spuštěn nebyl ani žádný poplach. Zmatek provázel i následnou evakuaci.

„Převážil zákon džungle,“ řekla jedna z řeckých cestujících, podle které neexistovalo žádné pořadí na nástup do člunů či na vyzdvižení helikoptérou. Nikdo prý nebral ani ohled na děti.

Italsko-řecké neštěstí
Norman Atlantic je italská loď, kterou provozuje řecká trajektová společnost ANEK Lines. Požár vypukl během její plavby na populární trase z řeckého Patrasu do italské Ancony. Podle pobřežní stráže posádka vyslala tísňový signál ve chvíli, kdy se trajekt nacházel 44 námořních mil (přes 80 kilometrů) od řeckého ostrova Korfu. Na palubě byli hlavně turisté a řidiči kamionů.

Autor: ČTK, vag

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.