Příliš vstřícná Merkelová? Kvůli migraci vznikla vnitrostranická opozice | E15.cz

Příliš vstřícná Merkelová? Kvůli migraci vznikla vnitrostranická opozice

Německá kancléřka Angela Merkelová s migrantem
Německá kancléřka Angela Merkelová s migrantem
• 
ZDROJ: ctk/AP

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Německá kancléřka Angela Merkelová kvůli podpoře otevřených hranic pro běžence čelí ve své vládní unii CDU/CSU rostoucí kritice. Kolem vlivného vládního poslance Christiana von Stettena se podle listu Bild vytvořila silná opozice, která chce kancléřku přinutit ke změně dosavadního vstřícného kurzu, ve hře je možná výstavba hraničního plotu. Šéf zahraničního výboru Spolkového sněmu Norbert Röttgen (CDU) krok svých kolegů kritizuje, uzavření hranic podle něho není reálnou politikou.

Röttgen naopak navrhuje důraznější azylovou politiku. Německé úřady by podle něj měly urychlit azylové řízení a deportovat ty žadatele o azyl, které na něj nárok nemají. „Musíme dělat také mnohem a mnohem intezivnější zahraniční azylovou politiku,“ dodal s tím, že si to vyžádá větší úsilí a také více peněz. „Že by opevnění hranic mohlo v 21. století problém vyřešit, jak o tom mnozí rádi sní, to není realistickou politikou,“ řekl.

Politici kolem von Stettena věří, že spolková vláda má účinný plán, jak nekontrolovanému přílivu běženců zabránit. Pokud tomu tak ale není, chtějí za dva týdny na zasedání stranické frakce předložit návrh na uzavření hranic. Ten již zpracovalo středostavovské parlamentní sdružení CDU/CSU, jehož součástí je 188 ze 310 poslanců CDU/CSU a kterému von Stetten předsedá.

Poslanec bavorské CSU Stephan Mayer žádá ještě rychlejší postup. „Při příchodu deseti tisíc uprchlíků denně nemáme čas čekat až na další zasedání stranické frakce,“ řekl listu Bild. „Doufám, že sama kancléřka uznává, že s politikou otevřených hranic není možné dále pokračovat,“ dodal. Mayer požaduje, aby úřady lidem z takzvaných zemí bezpečného původu přímo na hranicích vstupu do Německa zabránily.

Merkelová v posledních dnech sílící kritiku odmítá a prohlašuje, že vládní přístup k uprchlické krizi se nijak měnit nebude

Zpřísnění režimu na hranicích požaduje například bavorský ministr financí Markus Söder (CSU). „Zelená hranice se musí opět stát bezpečnou, jedno jak,“ řekl.

O uzavření hranic nově hovoří i šéf německých policejních odborů (DPolG) Rainer Wendt. „Pokud chceme provádět vážně míněné hraniční kontroly, musíme na německé hranici postavit plot. Jsem pro to, abychom to udělali,“ řekl v rozhovoru s listem Welt am Sonntag.

Vysvětlil, že stavba plotu v Německu by vyvolala řetězovou reakci, protože to samé by udělalo i Rakousko na pomezí se Slovinskem. „Přesně takový efekt potřebujeme,“ řekl. Ne všichni odborářští předáci ale s Wendtovým názorem souhlasí.

Merkelová v posledních dnech sílící kritiku odmítá a prohlašuje, že vládní přístup k uprchlické krizi se nijak měnit nebude. V uplynulém týdnu to zopakovala například na dvou krajských konferencích CDU, na kterých znovu řekla, že Německo krizi zvládne. Zároveň však zdůraznila, že pomoci musí i ostatní evropské země.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video