Primárky: Gingrich v Jižní Karolíně porazil Romneyho | e15.cz

Primárky: Gingrich v Jižní Karolíně porazil Romneyho

Newt Gingrich
Newt Gingrich
• 
ZDROJ: ctk

ČTK, vrb

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Bývalý šéf Sněmovny reprezentantů Newt Gingrich se stal se 40 procenty hlasů vítězem republikánských primárek v Jižní Karolíně. Jde o jeho první úspěch v boji o nominaci na prezidenta. Zároveň jde o nepříjemnou porážku pro dosavadního favorita Mitta Romneyho, který s 27 procenty hlasů skončil druhý. Gingrichovo vítězství má i symbolickou hodnotu; zatím každý vítěz republikánských primárek v tomto jižanském státě od roku 1980 později získal celkovou nominaci strany do souboje o Bílý dům.

Někteří komentátoři televizní stanice CNN jsou nicméně ke Gingrichovým vyhlídkám na celkové vítězství stále skeptičtí a uvádějí, že by se bývalý předseda sněmovny mohl stát první výjimkou z tohoto pravidla. Výsledek z Jižní Karolíny v každém případě znamená, že republikánský souboj o nominaci je stále otevřený.

Podle komentátorů to je vůbec poprvé, kdy každé ze tří prvních republikánských hlasování, tedy v Iowě, New Hampshire a Jižní Karolíně, vyhrál jiný kandidát. Tento stav nahrává současnému šéfovi Bílého domu Baracku Obamovi, protože republikáni budou nadále útočit hlavně na sebe navzájem, a ne na něj.

Gingrich zaútočil na Obamu, je prý ve vleku levicových přátel

Gingrich nicméně svůj projev po vítězství věnoval hlavně ostrým útokům na Obamu. Mimo jiné jej označil za slabého prezidenta, který se v politice údajně neřídí zájmy Američanů, ale názory svých radikálních levicových přátel. Politik zároveň kritizoval mediální elity ve Washingtonu a New Yorku. „Nerozumí lidem a nestarají se o ně,“ řekl.

Gingrich v Jižní Karolíně završil své politické zmrtvýchvstání z tohoto týdne, na jehož začátku s ním nikdo příliš nepočítal. Očekával se úspěch bývalého massachusettského guvernéra Romneyho. Pak ale přišly zpřesněné výsledky z vůbec prvního republikánského hlasování v Iowě a ukázalo se, že v něm nezvítězil Romney, ale bývalý senátor Rick Santorum.

Romneyho pozice oslabuje

Bývalý guvernér se tak najednou mohl pyšnit jen vítězstvím v New Hampshire. Jeho tažení za nominací již nevyznívalo tak jednoznačně. Další ránu mu zasadil texaský guvernér Rick Perry, jenž odstoupil z kampaně a podpořil právě Gingriche. Zkušený bývalý předseda sněmovny pak „svůj“ týden korunoval dobrým vystoupením ve čtvrteční debatě televizní stanice CNN, kde Romney naopak působil velmi defenzivně.

Gingriche naopak u spíše konzervativních voličů v Jižní Karolíně zřejmě příliš nepoškodil rozhovor televizní stanice ABC News s jeho druhou ženou, podle níž jí politik v době předcházející jejich rozvodu navrhoval otevřené manželství ve třech. Bývalý šéf sněmovny její tvrzení ostře odmítl a celou věc označil za mediální útok na svou osobu.

Souboj se přesouvá na Floridu

Další na řadě v seriálu republikánských primárek a volebních shromáždění je poslední lednový den Florida. Romney tam za kampaň utratil velké peníze a cítí se tam pevný v kramflecích. Gingrich se naopak bude snažit vytěžit co nejvíce ze svého vítězství v Jižní Karolíně. Naznačil to již na svém účtu na sociální síti Twitter, kde vyzval příznivce, ať mu posílají peníze na kampaň na Floridě.

Romney po porážce v Jižní Karolíně uvedl, že souboj je nyní zajímavější. Zároveň svým příznivcům řekl, že získá celkovou nominaci a že v listopadu porazí Obamu. Ve svém projevu ani jednou nezmínil Gingriche. Nepřímo jej ale několikrát kritizoval, když mluvil o republikánech, kteří podle něj převzali slovník levice a útočí na kapitalismus. Gingrich v uplynulých týdnech útočil na multimilionáře Romneyho jako na bezskrupulózního podnikatele, jehož investiční firma připravila mnoho lidí o práci. Bývalý guvernér nicméně tvrdí, že nepoměrně více pracovních míst vytvořil.

Hlasovací maraton skončí 26. června primárkami v Utahu, o kandidátovi republikánů ale může být rozhodnuto mnohem dříve. Pro celostátní nominaci potřebuje kandidát 1143 volitelů z celkového počtu 2285. Vítěz primárek bude stranickými delegáty potvrzen a oficiálně nominován na celonárodním sjezdu v Tampě na Floridě na konci srpna. Demokratický sjezd, který za obhajobou vyšle Baracka Obamu, se uskuteční v Charlotte v Severní Karolíně o několik dní později - na začátku září.

Autor: ČTK, vrb

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery