Příměří na Ukrajině zatím funguje, shodli se Putin a Porošenko | E15.cz

Příměří na Ukrajině zatím funguje, shodli se Putin a Porošenko

Příměří na Ukrajině zatím funguje, shodli se Putin a Porošenko
Vladimir Putin a Petro Porošenko
• 
ZDROJ: čtk

ČTK

Příměří na východě Ukrajiny se v podstatě daří dodržovat, k jeho dlouhodobějšímu fungování jsou však potřeba některé další kroky. Mezi ně patří mezinárodní dohled či dodávky humanitární pomoci. Podle Kyjeva se na tom shodli prezidenti Ruska a Ukrajiny Vladimir Putin a Petro Porošenko v telefonickém rozhovoru.

Podle Porošenkova úřadu se lídři obou zemí shodli na nutnosti co největší přítomnosti zástupců Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE), kteří mají dohlížet na dodržování klidu zbraní. Důležitou součástí smíru má být i spolupráce v poskytování humanitární pomoci. Na východ země už míří první ze dvou ohlášených ruských humanitárních konvojů.

Příměří vyhlášené v pátek v podvečer podle agentur zatím obě strany dodržují, vzájemně se však obviňují z jeho porušování. Kyjev obvinil separatisty z ostřelování svých pozic, když podle armády nejméně deset útoků začalo po vyhlášení klidu zbraní.

Povstalci z Donbasu zase osočili ukrajinskou armádu, že ostřelovala několik jejich pozic v Doněcku a nejméně osm bojovníků na tamějším letišti přitom bylo údajně zraněno.

Situaci na Ukrajině důkladně sledují zástupci Evropské unie, která chce na Rusko uvalit nové sankce. Někteří představitelé se vyjádřili, že osud sankcí závisí především právě na fungování smíru a vývoji ruské přítomnosti v zemi.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!