Přírodní katastrofy loni způsobily škody za 110 miliard dolarů | E15.cz

Přírodní katastrofy loni způsobily škody za 110 miliard dolarů

hurikán, USA
hurikán, USA
• 
ZDROJ: CTK

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Přírodní katastrofy loni způsobily škody za 110 miliard dolarů, zhruba 2,6 bilionu korun, o 30 miliard dolarů, přibližně 700 miliard korun, méně než v roce 2013. Výrazně se snížil i počet obětí, kterých loni bylo 7700, zatímco o rok dříve přes 21 tisíc.

Hospodářské škody způsobené katastrofami podle německé zajišťovny Munich Re dosahují přibližně poloviny průměru za posledních deset let. Nejnákladnější katastrofou uplynulého roku byl cyklón Hudhud, který v říjnu zasáhl Indii a způsobil škody v hodnotě sedmi miliard dolarů (163 miliard korun).

Počet obětí přírodních katastrof byl loni nejnižší od roku 1984. Proti roku 2013 se snížil na třetinu a zůstal hluboko pod průměrem posledních deseti let, který činí 97 tisíc mrtvých. Nejhorší katastrofou z hlediska počtu obětí se staly zářijové záplavy v Indii a v Pákistánu, které si vyžádaly 665 obětí.

Škody zpusobené nejnicivejšími hurikány Autor: E15

„Pokles počtu mrtvých je dobrá zpráva, i přes tragédii, kterou to znamená v každém jednotlivém případě,“ uvedl Torsten Jeworrek z představenstva Munich Re.

Nižší škody a počty obětí přírodních katastrof ale podle něj neznamenají, že se snižuje riziko, které takové události představují. „Není žádný důvod očekávat, že rok 2015 bude podobně uměřený jako rok 2014,“ upozornil.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.