Přiznejte, že na všechny migranty nestačíme, tlačí na Merkelovou partneři | E15.cz

Přiznejte, že na všechny migranty nestačíme, tlačí na Merkelovou partneři

Přiznejte, že na všechny migranty nestačíme, tlačí na Merkelovou partneři
Angela Merkelová při návštěvě uprchlického centra v Heidenau
• 
ZDROJ: ČTK

ČTK

Německá kancléřka Angela Merkelová čelí stále většímu tlaku koaličních stran, aby změnila svůj postoj vůči běžencům a přiznala, že Berlín nemůže přijmout neomezené množství přistěhovalců. Po bavorské Křesťanskosociální unii (CSU) se ke kritice připojila i sociální demokracie (SPD). Merkelovou naopak podpořili nejvyšší představitelé německé katolické i evangelické církve.

CSU dlouhodobě volá po razantním omezení imigrace i kvůli tomu, že přes rakousko-bavorskou hranici přichází v současnosti do Německa většina běženců. SPD naproti tomu odmítá jakékoli omezení práva na azyl, jak je zakotvené v německé ústavě. I podle socialistů by však kancléřka měla opustit svou oblíbenou frázi v uprchlické krizi „zvládneme to“ a přiznat, že se Německo blíží k hranici svých možností.

„Kancléřka nese velkou zodpovědnost a musí ukázat svou vůdčí sílu. K tomu patří i to, že jasně řekne, že pokud letos přijmeme milion uprchlíků, budou naše možnosti prakticky vyčerpány,“ řekl deníku Tagesspiegel šéf poslanců SPD Thomas Oppermann. „Musíme vyslat jasný signál, že Německo nemůže samo přijmout všechny běžence,“ doplnil.

Merkelová omezení odmítá

Merkelová, která je na návštěvě Indie, se k výzvám SPD nevyjádřila. Už o víkendu ale v rozhlasové stanici Deutschlandfunk odmítla jakkoli omezovat právo běženců na azyl.

Postoj kancléřky podpořili předseda Německé biskupské konference Reinhard Marx a předseda Rady evangelické církve Heinrich Bedford-Strohm. Merkelová se podle nich „ohromujícím způsobem“ snaží sloučit lidskost s řízením státu a její politika jde správným směrem.

Uprchlíků bude více

Marx a Bedford-Strohm také zdůraznili, že je nutné intenzivně pracovat na integraci přistěhovalců do německé společnosti, aby nevznikaly uzavřené skupiny rozdělené podle národnosti nebo víry. Zároveň však oba církevní představitelé vyjádřili přesvědčení, že obavy z islamizace Německa se míjí s realitou.

Německá vláda oficiálně očekává, že do země letos dorazí 800 tisíc běženců. Deník Bild ale s odvoláním na tajné informace německých úřadů napsal, že běženců může dorazit až 1,5 milionu.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!