Příznivci Trumpa hodnotí svou finanční situaci hůř než voliči Sanderse

Donald Trump mezi svými příznivci

Donald Trump mezi svými příznivci Zdroj: ctk/ap

U voličů Donalda Trumpa výrazně silněji než u příznivců ostatních kandidátů převládá přesvědčení, že se pro ně život v Americe stává během posledních dekád stále těžší. Pesimističtí jsou také ve vnímání vlastní finanční situace, kterou polovina z nich považuje za špatnou. To je skoro o deset procentních bodů více než v případě podporovatelů Bernieho Sanderse z opačného politického pólu, jenž za své hlavní téma pojal snižování nerovnosti, vyplývá z průzkumu institutu Pew Research.

Trump však podle očekávání spoléhá hlavně na tvrdý přístup k přistěhovalectví, přes 69 procent jeho voličů vnímá imigranty jako ekonomickou zátěž.

Naopak registrovaní voliči demokratických kandidátů Bernieho Sanderse a Hillary Clintonové hodnotí přistěhovalectví výrazně pozitivně, podle zhruba 80 procent z nich imigranti Spojeným státům přinášejí talent a píli, ukazuje průzkum

Právě přistěhovalectví funguje podle očekávání jako téma, které rozděluje skupiny jinak z většiny nespokojené s fungováním amerického kapitalismu. 61 procent voličů Trumpa míní, že ekonomický systém USA nespravedlivě zvýhodňuje zájmy mocných. V případě Demokratů tato čísla dosahují 73 procent u příznivců Clintonové a dokonce 91 procent u podporovatelů Sanderse.

Procento lidí, podle nichž americký ekonomický systém nespravedlivě zvýhodňuje zájmy mocných:

Trump supporters say U.S. economic system unfairly favors powerful

Trumpovi voliči, respektive více než dvě třetiny z nich, si ovšem na rozdíl od levicověji smýšlejících občanů uchovali pevné přesvědčení, že americký sen, v němž je tvrdá práce pro většinu lidí zárukou úspěchu, stále platí. V další sadě otázek ale většina z nich (56 procent) přiznala, že se v místě jejich bydliště obtížně shání práce, což je o procentní bod více než v případě voličů Sanderse.

Trumpa by ovšem volila rovněž nezanedbatelná část lidí, která finanční tíží netrpí. Podporuje jej třetina vysokoškolsky vzdělaných republikánských voličů a stejný procentní podíl z nich žijící v domácnostech s příjmy nad 100 tisíc dolarů ročně (2,4 milionu korun).

Tuto jinak relativně socioekonomicky různorodou skupinu voličů Trumpa ovšem podle dat Pew Research spojuje silné přesvědčení, že „pro lidi jako jsme my“ se za poslední půlstoletí staly USA horším místem k životu - takto smýšlí 75 procent příznivců kontroverzního miliardáře.

Koho podporují voliči republikánů z různých demografických skupin:Koho podporují voliči republikánů z různých demografických skupin?Koho podporují voliči republikánů z různých demografických skupin? | pew research

Jak připomíná analytický článek týdeníku Euro s názvem Spojené státy autokratické, dalším jednotícím prvkem by mohly být psychologické rysy spjaté zejména s pocitem ohrožení a skrytými sklony podporovat autoritářské osobnosti. Ty podle sociologů Matthewa MacWilliamse a Jonathana Weilera probouzejí k životu až velké ekonomické a demografické změny, kterých se „autoritáři“ děsí.

Ostatní průzkumy a prognózy zmíněného institutu Pew Research naznačují, že v současné Americe dochází k oběma jevům: střední třída se ztenčuje a poprvé od sedmdesátých let se do ní nemůže řadit více než polovina domácností.

Zároveň demografové předpovídají, že za čtyřicet let přestanou běloši tvořit etnickou většinu v USA.

Predikce etnického složení obyvatel USA:Predikce etnického složení USAPredikce etnického složení USA | pew research

Budeme se mít jen hůř, říká ekonomický historik. Nikdo mu to neumí vyvrátit