Příznivců „brexitu“ ubývá, podpora EU je v Británii nejvyšší od roku 2010 | E15.cz

Příznivců „brexitu“ ubývá, podpora EU je v Británii nejvyšší od roku 2010

David Cameron
David Cameron
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Share on Facebook Messenger
Příznivci odchodu Británie z Evropské unie početně slábnou ve srovnání se zastánci setrvání v osmadvacítce. Vyplývá to z průzkumu agentury YouGov, který dává stoupencům unie náskok deseti procentních bodů. Podpora budoucnosti Británie v EU je tak nejvyšší za více než čtyři roky, uvedla agentura Reuters.

Celkem 45 procent účastníků ankety odpovědělo, že by v chystaném referendu hlasovalo pro setrvání své země v bruselských strukturách. Vystoupení by podpořilo 35 procent respondentů. To je nejvyšší skóre pro příznivce Bruselu, které YouGov zaznamenal od začátku těchto pravidelných průzkumů v září 2010. Nejméně lidí vyjádřilo své sympatie EU v květnu 2012, kdy podpořilo setrvání v unii 28 procent Britů.

Premiér David Cameron, jehož konzervativci musejí od loňska na pravici čelit rostoucí podpoře protievropské strany UKIP, nedávno přislíbil, že s Bruselem vyjedná nové podmínky členství Británie v EU. Poté - pokud uspěje v letošních volbách - hodlá v roce 2017 vyhlásit plebiscit o setrvání v unii.

Podle analytiků YouGov může rostoucí podpora setrvání Británie v EU souviset se zlepšující se ekonomickou situací země. „Jedním z možných vysvětlení přelévání hlasů směrem k setrvání v unii je to, že voliče méně zajímá změna statusu quo, neboť více pociťují přínosy členství,“ uvedla agentura.

Vstřícnější postoj k Bruselu dali Britové v průzkumu najevo v době, kdy v jiných anketách vzrostla podpora vládnoucích konzervativců. Podle průzkumu agentury Opinium z minulého týdne Cameronova strana poprvé za tři roky předstihla opoziční labouristy, kteří byli až dosud favority květnových voleb.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.