Pro Fica nebude druhé kolo vůbec snadné | E15.cz

Pro Fica nebude druhé kolo vůbec snadné

Slovenský premiér Robert Fico
Slovenský premiér Robert Fico
• 
ZDROJ: CTK - Michal Dolezal

Pavla Palaščáková

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Z prvního kola slovenských prezidentských voleb podle očekávání postoupili sociálnědemokratický premiér Robert Fico a nestraník Andrej Kiska. Zisk šéfa Smeru a rozdíl mezi postupujícími jsou však nižší, než předvídaly průzkumy. Na dvojku dlouhodobých favoritů se navíc překvapivě dotáhl další občanský kandidát Radoslav Procházka. To vše snižuje Ficovy šance pro druhé kolo. Očekává se totiž, že vyřazení adepti podpoří Kisku.

Fico dostal 28 procent hlasů, Kiska 24, Procházka přes 21 procent. Na čtvrtém místě skončil s 13 procenty herec a diplomat Milan Kňažko a páté zaujal s pěti procenty kandidát reprezentující maďarské zájmy Gyula Bárdos. „První kolo jsem vyhrál,“ podotkl Fico. Svůj nižší zisk zdůvodnil slabou účastí, k urnám dorazilo jen 43 procent voličů. Hlasování bylo podle něj referendem o vládě Smeru. „Opozice by proti mně podpořila i ďábla,“ dodal.

Někdejší podnikatel na poli nebankovních půjček Kiska průběžnému vítězi odmítl gratulovat. Uvedl, že na něj podává trestní vyjádření kvůli lživým prohlášením v kampani. „Doufám, že souboj z jeho strany bude alespoň trochu čestný,“ prohlásil k rozhodujícímu klání, které se uskuteční 29. března. Podle expertů jsou výsledky odrazem nespokojenosti Slováků nejen s vládou Smeru, ale se zavedenými politiky obecně. Tím vysvětlují slabou účast, dobré skóre Kisky a Procházky a také neúspěch kandidáta tří opozičních stran Pavla Hrušovského. „Pociťují to jako prohru,“ ohodnotil někdejší šéf parlamentu svůj tříprocentní zisk.

Všeobecně se očekává, že kampaň před druhým kolem bude poměrně agresivní. Kiska má startovní výhodu, jelikož zřejmě snadno získá hlasy mnohých dosavadních soupeřů. Kňažko slíbil, že rivalovi Fica poskytne své billboardy. Kisku podpořil také Hrušovský a pomoci mu chtějí i strany KDH, SDKU-DS a Svoboda a Solidarita. Procházka uvedl, že se k situaci vyjádří v nejbližší době.

„Předpokládám, že značná část voličů Smeru zůstala doma,“ upozornil však v médiích politolog Grigorij Mesežnikov na to, že i premiér má mobilizační potenciál. Experti mu však důrazně doporučují, aby se nespoléhal na tradiční voliče sociální demokracie a pokusil se získat na svou stranu i příznivce jiných kandidátů.

Duel začal hned
Finalisté prezidentských voleb Robert Fico a Andrej Kiska se do sebe slovně pustili už během první televizní debaty po sobotním úvodním kole. „Bude zde koncept kandidáta, který nabízí své zkušenosti, a koncept kandidáta, o kterém nic nevíme,“ prohlásil Fico. „Bude to kampaň o tom, že zde máme někoho, kdo s malou přestávkou vede naši zemi šest let a v té zemi se lidé necítí dobře, jsou nespokojeni se vším,“ kontroval Kiska a zopakoval své prohlášení z volební noci, že chystá na premiéra trestní oznámení. Nelíbí se mu, že jej před prvním kolem nařkl, že zbohatl na lichvě.

David Klimeš: Fico ještě neprohrál

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video