Průzkum: Doněck do Ruska nechce. Žádá ale jinou vládu | e15.cz

Průzkum: Doněck do Ruska nechce. Žádá ale jinou vládu

V Doněcku strhávali ukrajinské vlajky
V Doněcku strhávali ukrajinské vlajky
• 
ZDROJ: CTK

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Většina obyvatel Doněcké oblasti na východě Ukrajiny nesouhlasí s připojením regionu k Rusku. Vyplývá to z dnes zveřejněného průzkumu veřejného mínění. Velká většina respondentů nicméně zároveň považuje nynější prozápadní vládu v Kyjevě za nelegitimní.

Průzkum provedl v uplynulých dnech Mezinárodní sociologický institut v Kyjevě a zúčastnilo se ho 3232 dotazovaných v osmi regionech na východě Ukrajiny. 52,2 procenta z nich uvedlo, že je proti připojení oblasti k Rusku, 27,5 procenta je pro a 17,3 procenta dotazovaných bylo nerozhodnutých.

V Doněcké oblasti obsadili ozbrojení separatisté v uplynulých dnech vládní a policejní úřady v asi deseti městech a odmítají je opustit. Kladou si různé požadavky, od konání referenda, která by dalo regionu větší autonomii, až po odstoupení nynější kyjevské vlády.

Pro decentralizaci oblasti se v průzkumu vyslovilo 41,1 procenta dotazovaných, 38,7 procenta jich bylo pro federální uspořádání Ukrajiny tak, jak to navrhuje Moskva, a 10,6 procenta chce zachovat současný stav.

Průzkum rovněž ukázal, že lidé na východě z velké většiny neuznávají nynější ukrajinské vedení. 74 procent respondentů uvedlo, že považuje současného úřadujícího prezidenta Oleksandra Turčynova za nelegitimního, 72,1 procent má za nelegitimní vládu vedenou Arsenijem Jaceňukem.

Oblast kdysi bývala baštou sesazeného ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyče, který uprchl do Ruska. Jak z průzkumu vyplynulo, místní obyvatele na něj ale již změnili názor. Za ukrajinského prezidenta Janukovyče stále považuje 32,4 procenta respondentů, proti bylo 58,2 procenta lidí.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video