Průzkumníci našli černou skříňku zříceného egyptského letadla | E15.cz

Průzkumníci našli černou skříňku zříceného egyptského letadla

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Otázka, o čem komunikovala posádka letounu EgyptAir, který se v květnu zřítil cestou do Káhiry, může brzy získat odpověď. Průzkumníci našli ve Středozemním moři jednu z černých skříněk stroje.

Jde o skříňku z kokpitu stroje zaznamenávající hovory posádky. Přístroj se rozbil "na kousky", ale vyšetřovatelům se podařilo zachránit část obsahující jeho paměť, která je vůbec nejdůležitější součástkou záznamníku. Analýza hovorů by měla vnést světlo do příčin katastrofy. Tato část skříňky funguje podle AFP jako magnetofon a obvykle se na ní zaznamenají až dvě hodiny konverzace mezi piloty, zbylou posádkou a také zvuky z letadla.

Záznamník byl vytažen v několika etapách a bude nyní přepraven z plavidla John Lethbridge, jehož posádka ho našla, do egyptského přístavu Alexandrie. Tam odborníci začnou analyzovat informace, které záznamník obsahuje, sdělila komise.

Ve středu komise informovala o nálezu prvních trosek stroje speciální průzkumnou lodí vybavenou sonarem, který umí vyhledávat předměty v hloubce až 1800 metrů. Trosky havarovaného letounu byly objeveny mezi řeckým ostrovem Kréta a egyptským pobřežím.

Airbus odstartoval z Paříže do Káhiry večer 18. května a v noci se zřítil, právě když opustil řecký vzdušný prostor. Nikdo z 66 lidí na palubě nepřežil, příčina neštěstí zatím nebyla objasněna.

Žádné zprávy nejsou o druhé skříňce, která obsahuje záznamy o letu. Egyptské úřady v neděli oznámily, že zbývají asi dva týdny, než se vybijí baterie a skříňky přestanou vysílat signál, díky němuž je možné je objevit.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video