Putin hlásí pokrok v syrských bojích, Asadova armáda usiluje o další oblast | E15.cz

Putin hlásí pokrok v syrských bojích, Asadova armáda usiluje o další oblast

Syrští vojáci
Syrští vojáci
• 
ZDROJ: ctk/ap

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Syrská armáda podporovaná ruským letectvem zahájila boje o oblasti ležící jižně od severosyrského města Halab. Podle organizace syrských ochránců lidských práv (SOHR) jsou hlášeny těžké boje z vesnických oblastí ležících 12 kilometrů jižně od města. Ruský prezident Vladimir Putin prohlásil, že se podařilo v boji proti radikálům v Sýrii pokročit.

Rusko do bojů vstoupilo 30. září a podle Putina oslovilo se žádostí koordinovat boj proti teroristům Saúdskou Arábii, Spojené arabské emiráty, Egypt, Jordánsko a také Izrael.

Libanonská televize Majádín oznámila, že u Halabu se bojuje na třech frontách. Ramí Abdar Rahmán ze SOHR řekl, že cíle, na něž míří ruské letectvo, jsou poblíž dálnice vedoucí do Damašku.

Zapojí se do konfliktu také Írán?

Podle Rahmána do bojů zasahují také íránští vojáci, což ale Damašek ani Teherán nepotvrdily. Írán přiznává, že syrské armádě pomáhá vojensky, avšak hlavně výzbrojí a experty. O zapojení jednotek prý musí Sýrie požádat.

Rusové od začátku října bombardují cíle v provinciích Idlib, Hamá, Homs a Halab, tedy na západě a severu země. Jde o provincie, které z východu chrání pobřežní Latákíju, jež je domovem vládnoucích alávitů. Ve čtvrtek se bojovalo v Homsu a podle SOHR tam zahynulo 60 lidí, z nichž polovina byly ženy a děti.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video