Putin hovořil s Merkelovou a Barrosem o Ukrajině a o plynu | E15.cz

Putin hovořil s Merkelovou a Barrosem o Ukrajině a o plynu

Putin hovořil s Merkelovou a Barrosem o Ukrajině a o plynu
Ruský prezident Vladimir Putin
• 
ZDROJ: ČTK

ČTK

Přidružení Ukrajiny k Evropské unii a ochabujícím dodávkám ruského plynu do Evropy byly dnes věnovány telefonáty ruského prezidenta Vladimira Putina s německou kancléřkou Angelou Merkelovou a šéfem Evropské komise Josém Barrosem. Podle stručné zprávy Kremlu Putin slíbil, že Moskva bude o problémech s plynem s evropskými partnery "usilovně jednat".

S Merkelovou i Barrosem ruský prezident hovořil o pátečním bruselském jednání evropského komisaře pro obchod Karla De Guchta s ukrajinským ministrem zahraničí Pavlem Klimkinem a ruským ministrem hospodářského rozvoje Alexejem Uljukajevem. Na jejich jednání padlo rozhodnutí, že smlouva o volném obchodu mezi EU a Ukrajinou, která je součástí asociační dohody, začne být plně uplatňována až v roce 2016.

Rusko, kterému se hospodářské sbližování Ukrajiny s EU nelíbí, pro případ spuštění režimu volného obchodu hrozilo zavedením cel na ukrajinské výrobky.

Do roku 2016 nenastanou změny v obchodních vztazích s Ukrajinou

Putin v rozhohovoru s Merkelovou výsledky pátečního jednání hodnotil pozitivně a řekl, že je třeba upřesnit „praktické detaily“. Barroso v této souvislosti šéfovi Kremlu řekl, že o odkladu režimu volného obchodu budou nyní probíhat konzultace jednotlivých členských států unie. Putin potvrdil, že do roku 2016 nenastanou žádné změny v úpravě obchodních vztahů mezi Ukrajinou a Ruskem.

V otázce dodávek ruského plynu se Putin s Barrosem dohodli, že je třeba uspořádat ministerskou schůzku, a to v co nejkratší době. Její termín navrhne Moskva.

Autor: ČTK
 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!