Putin nabízí Ukrajině splátkový kalendář. Za dluh se má zaručit Západ

Ruský prezident Vladimir Putin

Ruský prezident Vladimir Putin Zdroj: ctk/ap

Rusko předložilo „lepší“ nabídku na restrukturalizaci ukrajinského dluhu. Prohlásil to ruský prezident Vladimir Putin. Moskva podle něj přistoupí na roční dlužné splátky ve výši jedné miliardy dolarů, rozložené do tří let, pokud za ně Západ poskytne záruky. Ukrajina dluží Rusku tři miliardy dolarů ve formě eurobondů. Splatit by je měla příští měsíc. Ukrajinské ministerstvo financí uvedlo, že o Putinově nabídce zatím nemá „žádnou přímou informaci“.

Rusko se až dosud odmítalo podílet na jednáních o restrukturalizaci dluhu, které vedla Ukrajina se soukromými vlastníky dluhopisů. Moskva požadovala úplné splacení eurobondů, které nepovažuje za komerční dluh, ale za oficiální státní pomoc, která by měla být splacena. Ukrajině hrozila soudem, pokud dluh v plném rozsahu a včas v prosinci neuhradí.

Šéf Kremlu ale na okraj summitu G20 v Turecku řekl, že Rusko učinilo Ukrajině nabídku, která je „lepší“, než co navrhoval Mezinárodní měnový fond (MMF). Moskva v ní nadále usiluje o plné splacení dluhu a o to, aby se „Ukrajina nedostala do složité situace“. Západní partnery a MMF Putin požádal, aby se za splátky dluhu zaručily.

Západ má vyjádřit důvěru

„Pokud Západ nedokáže poskytnout záruku, znamená to, že nevěří v budoucnost ukrajinské ekonomiky,“ uvedl Putin. O věci by se prý mělo rozhodnout do prosince.

Putin prý o dohodě ohledně dluhu „letmo“ mluvil s americkým prezidentem Barackem Obamou a americkým ministrem financí Jackem Lewem. Návrh se prý setkal se zájmem.

Prodlení se splátkami ruského dluhu by pro Ukrajinu bylo nebezpečné, protože MMF nemůže dál poskytovat pomoc zemím, které svým věřitelům včas nesplácejí závazky. MMF návrh Ruska na restrukturalizaci dluhu označil za příznivý krok. Rusko a Ukrajina by nyní měly jednat o podrobnostech, uvedla mluvčí fondu, který podle ní čeká na výsledek jednání.