Putin přijede na klimatický summit v Paříži, s Obamou má mluvit o Sýrii | E15.cz

Putin přijede na klimatický summit v Paříži, s Obamou má mluvit o Sýrii

Ruský prezident Vladimir Putin
Ruský prezident Vladimir Putin
• 
ZDROJ: ctk/ap

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Ruský prezident Vladimir Putin se v Paříži 30. listopadu spolu se stovkou šéfů států a vlád zúčastní zahájení konference OSN o klimatických změnách. Uvedl to dnes šéf francouzské diplomacie Laurent Fabius. Podle francouzských médií by Putin mohl ve Francii mimo jiné se šéfem Bílého domu Barackem Obamou hovořit kupříkladu o syrské či ukrajinské krizi.

„První den (konference) bude vyhrazen šéfům států a vlád. Už máme více než stovku kladných odpovědí (na pozvání). Přijedou prezidenti Spojených států, Číny, Ruska, indický premiér, samozřejmě generální tajemník OSN, francouzský prezident a mnozí další,“ řekl novinářům Fabius, který bude jednání předsedat. Účast prezidentů USA a Číny ohlásil již na konci října.

Podpora Asada

Putin se vrátil na mezinárodní scénu rozhodnutím vojensky podpořit režim syrského prezidenta Bašára Asada, poznamenala agentura AFP. Ruské nálety podle Moskvy míří na pozice Islámského státu, ale Západ tvrdí, že Rusové se zaměřují i na umírněnou syrskou opozici a přímo tak posilují Asadovu pozici. Podle AFP by Putin mohl se svými protějšky jednat také o konfliktu na Ukrajině, kde stále na východě země trvá konflikt mezi vládními jednotkami a proruskými separatisty.

Z klimatické konference, která potrvá do 11. prosince, by měla vzejít nová dohoda o snižování emisí skleníkových plynů. „Jsem aktivní optimista, je třeba uspět,“ řekl Fabius. „Vše bude uděláno, abychom 11. prosince mohli schválit to, co bude, jak doufám, pařížskou dohodou, která umožní bojovat proti klimatickým změnám,“ dodal.

Mnoho much jednou ranou. Ruský zásah v Sýrii nese typický putinovský rukopis

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video