Putinova amnestie: Aktivistům Greenpeace už nehrozí stíhání | E15.cz

Putinova amnestie: Aktivistům Greenpeace už nehrozí stíhání

Ruský prezident Vladimir Putin amnestoval také Pussy Riot. Kritici však tvrdí, že šlo pouze o vylepšení mediálního obrazu Kremlu těsně před olympiádou v Soči.
Ruský prezident Vladimir Putin amnestoval také Pussy Riot. Kritici však tvrdí, že šlo pouze o vylepšení mediálního obrazu Kremlu těsně před olympiádou v Soči.
• 
ZDROJ: ctk/ap

pav

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
V rámci amnestie vyhlášené prezidentem Vladimirem Putinem zastavili Rusové trestní stíhání prvních aktivistů ekologické organizace Greenpeace. Další prý přijdou na řadu v příštích dnech, informovala agentura Interfax s odvoláním na advokáta Andreje Sučkova. Aktivisté skončili za mřížemi v polovině září kvůli protestu u ruské ropné plošiny Prirazlomnaja v Barentsově moři.

„Každý účastník v doprovodu právníka přijde k vyšetřovateli, který mu toto rozhodnutí oznámí. Dnes to budou jeden až dva lidé, zítra nebo pozítří zbytek,“ uvedl právník hnutí Sučkov. Agentura AFP již nicméně uvedla, že dnes si rozhodnutí o zastavení trestního stíhání vyslechli tři aktivisté. Jakmile budou mít jeho klienti verdikt vyšetřovatelů k dispozici, začnou řešit odjezd do svých domovů, dodal Sučkov.

Ruské ozbrojené komando zadrželo třicetičlennou posádku lodi Arctic Sunrise organizace Greenpeace 19. září. Na palubě bylo 26 cizinců. Všichni aktivisté byli do konce listopadu ve vazbě, poté je pustil soud na svobodu, nesměli však opustit Rusko. Vyšetřovatelé je původně obvinili z „pirátství“, než obvinění zmírnili na „výtržnictví“.

Ruský prezident minulý týden ve čtvrtek na tiskové konferenci uvedl, že akce Greenpeace mohla být provedena „na zakázku“ s cílem zabránit Rusku ve využívání arktického šelfu. Naznačil tak, že by v pozadí mohla být některá z konkurenčních zemí, žádnou ale nejmenoval. Již tehdy ale dodal, že na aktivisty se nejspíš bude vztahovat amnestie, kterou o dva dny dříve schválila Státní duma, dolní komora parlamentu.

Amnestie zkrátila vězení také členkám Pussy Riot

O pár měsíců amnestie zkrátila pobyt za ostnatým drátem dvěma členkám Pussy Riot, odsouzeným kvůli předvolební výtržnosti v pravoslavném chrámu. Marija Aljochinová a Naděžda Tolokonnikovová si měly odpykat dvouletý trest v březnu příštího roku.

„Nemyslím si, že jde o humanitární akt,“ řekla po svém propuštění Aljochinová. „Myslím, si, že to je PR trik,“ dodala s tím, že kdyby to bylo možné, amnestii by odmítla.

Pussy Riot se proslavily loni v únoru svou „punkovou modlitbou Bohorodičko, vyžeň Putina“ v hlavním moskevském chrámu. Tři dopadené členky kapely byly odsouzeny za výtržnost na dva roky, Jekatěrině Samucevičové byl trest změněn na podmíněný.

Autor: pav

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video